Топ Новости >

Децата со љубов за Гевгелија

  • Вторник, Ное 07 2017


По повод општинскиот празник денеска децата од детските градинки во Гевгелија во посета на локалната самоуправа.
Покрај средбата со „таткото на градот и општината“ Сашо Поцков, најмладите имаа можност да се запознаат со важноста на денешната дата за нивниот живот.
73 години слободна Гевгелија во која тие го живеат своето безгрижно детство, благодарејќи на генерации кои ја граделе нашата општина, но пред се благодарејќи на борците кои ја избориле слободата на Гевгелија.
На денешен ден пред 73 години борците од првиот гевгелиски партизански одред формиран во виорот на НОВ на Кожуф планина „Сава Михајлов“ влегле и ја избориле слободата на Гевгелија, а подоцна и во другите околни населени места од општината и регионот.

Во слава на сите нив, децата се напија сокче и наздравија засега за нив непознатите борци, за кои подоцна ќе учат во историјата, за незаборав и спомен на ослободителите.

Среќно детство најмили наши нови градители на Гевгелија.


 


Ќосето се дислоцира

Со механизација и кран вечерва се крева и дислоцира споменикот на Ќосето

Повеќе

Зраци низ Цветот на слободата

Шупливиот споменик на паднатите борци од НОБ на Мрзенски рид прелеан со зраците на сончевиот залез

Повеќе

Нашите на ЗОИ

Олимписки досетки

Повеќе

Снежна Гевгелија

Фото времеплов - Гевгелија на овој ден пред шест години

Повеќе

Дојранско езеро се гуши во пена

Фото галерија - февруарска разгледница од еколошката штета на Дојранското езеро

Повеќе

Амандмански есап

Нова валута на бизнисмените од старата власт

Повеќе

Паркинг (не)култура

Возило на „Комуналец“ паркирано на пешачки премин пред раскрсница

Повеќе

Дени со крстот против рудниците

Дени Маџиров е среќниот фаќач на Светиот крст во водите на браната Паљурци, што се одржа на ден Водици во Богданци

Повеќе

Богданци во новогодишен сјај

Предновогодишното украсување на Богданци со многу ѕвезди, новогодишни подароци, кочии, елени

Повеќе

Предновогодишниот сјај на Гевгелија

Фото Галерија од предновогодишниот сјај на улиците низ Гевгелија

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.