Топ Новости >


Ваква е декемвриската слика на југот од Македонија.

Ветерниците на Погана се дружат со ветрот и создаваат енергија, Беласица се белее од првиот снег, а Дојран, ништо не може да го поремети мирот на езерската шир во Дојран.
Лиските слободно пливаат до самиот брег, трските бешумно танцуваат на мирните бранувања, а упорните рибари до залез сонце со трските во рака го чекаат последниот улов.

Нема зима во декември на југот. Само смирена убавина под краткочасовните сјаења на сонцето и одсјајот во ридиштата, планините, езерото, јаворовите безлисни крошни.
Декември на југот е бесценет дар од природата.

 


 


Препораката стаса дома

Фото на Денот - Препораката за влез на Македонија во ЕУ предадена во Владата

Повеќе

Фудбал за време на интерпелација

Фудбалот поважен избор за следење наместо дискусиите за интерпелација на Влада

Повеќе

Цветно добредојде на пролетта

Првиот пролетен ден 20 март низ улиците на Гевгелија видено низ нашиот објектив

Повеќе

Новоустоличување

Русија го потврди четврт децениското владеење на Путин

Повеќе

Цветен пазар

Раскош од бои и миризби со цвеќињата, вечен симбол на внимание и љубов

Повеќе

Побеле Гевгелија

Зимската снежна идила ја зафати Гевгелија при самиот крај на февруари

Повеќе

Ќосето се дислоцира

Со механизација и кран вечерва се крева и дислоцира споменикот на Ќосето

Повеќе

Зраци низ Цветот на слободата

Шупливиот споменик на паднатите борци од НОБ на Мрзенски рид прелеан со зраците на сончевиот залез

Повеќе

Нашите на ЗОИ

Олимписки досетки

Повеќе

Снежна Гевгелија

Фото времеплов - Гевгелија на овој ден пред шест години

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.