Топ Новости >

Дени со крстот против рудниците

  • Сабота, Јан 20 2018


Дени Маџиров е среќниот фаќач на Светиот крст во водите на браната Паљурци, што се одржа на ден Водици во Богданци.


Примајќи го благословот од свештениците од црквата во Богданци тој своето дело го посвети на традицијата, но посебно на најголемиот борец против рудниците, Јован Џалев. На настанот дојде со маица на која пишуваше "No pasaran".

Честитки до крстоносецот кој ќе носи благослов и желби за здравје, среќа и мир во сите домови низ општината посака и Градоначалникот на Општина Богданци, Блаже Шапов.
- „Честитки за Дени Маџиров! Му посакувам да го следи среќа и бериќет низ целата година“, изјави Шапов.

Настанот со пригодна литургија за осветување на водите на браната Паљурци по повод денот Богојавление го одржаа двајца свештеници од црквата Свети Атанасиј Велики во Богданци. 

 


Ќосето се дислоцира

Со механизација и кран вечерва се крева и дислоцира споменикот на Ќосето

Повеќе

Зраци низ Цветот на слободата

Шупливиот споменик на паднатите борци од НОБ на Мрзенски рид прелеан со зраците на сончевиот залез

Повеќе

Нашите на ЗОИ

Олимписки досетки

Повеќе

Снежна Гевгелија

Фото времеплов - Гевгелија на овој ден пред шест години

Повеќе

Дојранско езеро се гуши во пена

Фото галерија - февруарска разгледница од еколошката штета на Дојранското езеро

Повеќе

Амандмански есап

Нова валута на бизнисмените од старата власт

Повеќе

Паркинг (не)култура

Возило на „Комуналец“ паркирано на пешачки премин пред раскрсница

Повеќе

Дени со крстот против рудниците

Дени Маџиров е среќниот фаќач на Светиот крст во водите на браната Паљурци, што се одржа на ден Водици во Богданци

Повеќе

Богданци во новогодишен сјај

Предновогодишното украсување на Богданци со многу ѕвезди, новогодишни подароци, кочии, елени

Повеќе

Предновогодишниот сјај на Гевгелија

Фото Галерија од предновогодишниот сјај на улиците низ Гевгелија

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.