Топ Новости >

Зраци низ Цветот на слободата

  • Понеделник, Фев 12 2018


Шупливиот споменик на паднатите борци од НОБ на Мрзенски рид прелеан со зраците на сончевиот залез.
Аналогно на залезот на овој споменичен постамент и бедата на колективната грижа кон неговото одржување.

Фотографијата ја направи Гоце Тасевски и истата ја постави на социјалните мрежи.
Можеби негова инспирација било пурпурното небо, но фокусот е сепак на „штрбата“ структура на споменикот „Цветот на слободата“ без неговите лимени латици од цвет.

Срамно ниво на култура и однос кон културо-историските споменици, коментираат гевгеличани, на што се придружуваме и ние со објавата на фотографијата и постот на авторот.

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.