Топ Новости >

Мозочен удар - болест на денешницата

  • Понеделник, Окт 17 2016


Неподвижни лица, со одземен говор, со намалена психофизичка способност, со штаки на улиците, а без протеза и гипс... Колку такви лица сте виделе во вашето опкружување, млади, и мажи и жени, како со напор тренираат да ја повратат својата физичка способност и форма. Тоа се видливите последици на преживеаниот мозочен удар. Болест која не бира возрасти и пол.

Со малку посветено внимание на своето здравје, луѓето не би ги доживеале и трпеле последиците од мозочен удар, ниту би биле оние кои болеста ги направила неподвижни, а и смртните случаи би биле помалку, ако се придржуваат кон избегнување на ризичните фактори на оваа болест.

Едо научно истражување спроведено во Канада на "МекМастер" Универзитетот покажува дека има 10 фактори на ризик, кои се одговорни за 90 отсто од сите мозочни удари. И сите тие можат да се спречат со правилен режим на исхрана и животни навики.

Меѓу најзначајните фактори се премногу високиот крвен притисок, што може да доведе до отстранување на 48% помал ризик од мозочен удар, се вели во научното списание "Лансет", пренесува порталот Плива.

Според податоците собрани од околу 27.000 луѓе од целиот свет, елиминирање на физичката неактивност ќе биде 36 проценти намален ризик од мозочен удар. Следните мастите во крвта (27%), неквалитетна исхрана (23%), дебелината (19%), пушење (12%), проблеми со здравјето на срцето (9%), потрошувачка на премногу алкохол (6%), стрес (6%) и дијабетес (4%).

Истражувачите додаваат дека нивните наоди се однесуваат на двата пола, без оглед на возраста и континентот каде што живеат испитаниците.

 


Промоција на збирка поезија "Јужен глас" во Гевгелија

Гевгеличанката Лилјана Пецова Илиеска, неодамна издаде свој поетски првенец, збирката поезија „Јужен глас“ која утревечер ќе и' ја претстави на својата публика од каде што потекнува, и од каде што ги

Повеќе

Велигденска манифестација Ѓура Мара во Миравци

Двовековната традиција со моминското оро „Ѓура Мара“ утревечер во Миравци

Повеќе

Велигденски венец со суво грозје

За свечена атмосфера на велигденската трпеза подгответе го овој традиционален велигденски украсен десерт

Повеќе

Почесно признание за гевгелиски средношколци на поетски фестивал во Трст

По повод светскиот ден на поезијата го одвојуваме достигнувањето на младите гевгелиски гимназијалци на меѓународниот фестивал на поезијата и литературата во Трст, Италија

Повеќе

Бенкси со протестен графит

Бенкси преку графит бара ослободување на курдската сликарка од Турција Зехра Доган

Повеќе

АХВ апелира: Не јадете црн дроб од дивеч, има тешки метали

Најголеми отстапувања во присуството на тешки метали во црниот дроб има кај дивечот во реоните на Гевгелија, Велес, Куманово, Прилеп и Струга

Повеќе

Акаденсмиот хор „Керес“ од Солун ќе гостува во Гевгелија

По повод одбележувањето на 20 годишнината од уметничката дејост што ја остварува градскиот мешан хор „Гортинија“ ќе се одржи концертен настап на два хора

Повеќе

Осмомартовски концерт за Денот на жената

„Љубов низ арија ти подарувам“ е празничниот проект на Општина Гевгелија поддржан од Министерството за култура на РМ, посветен на Меѓународниот Ден на жената

Повеќе

Директорот на Домот на културата без програма за работа го бара Народниот

Ничевски: Душата на народот е во културата, а таа е во сериозна криза. Немаме финансиски средства, немаме простор, ниту потребен кадар во Домот на културата и сме на маргините од културниот живот во

Повеќе

Културна популаризација со четири милиони денари буџетска помош

Буџетскииот колач на Општина Гевгелија наменет за културата за 2018 година тежи четири милиони денари наменет за активностите на 54 културни состави, групи и поединци

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.