Топ Новости >


Сезоната на зеленчук е во тек. Ако не им се наситивте на тиквичките кои уште ги има на пазарот, еве еден не многу тежок рецепт за подготовка.

Потребни состојки: 1 килограм тиквички, 1/2 кг. мелено месо, 1 главица кромид, една шаргарепа, 100 милилитри доматен сок, 100 грама ориз, 2 јајца, 2 домати за затворање на полнетите тиквички, малку магдонос, сол и црн пипер по вкус.

Подготовка: Во тавче се пропржува исецканиот кромид со ренданата шаргарепа. Откако ќе заруменее кромидот се додава меленото месо. Се пропржува, па се додава сол, зачин, црн пипер.
Оризот го миеме во неколку води, па го додаваме во смесата со кромидот, месото, зачините и магдоносот. Промешуваме и додаваме две јајца.
Претходно ги засекуваме дршките на тиквиците. Ако се долги ги сечеме на саканата големина и ги извдлабуваме во внатрешноста.

Подготвената смеса ја користиме за да ги наполниме извдлабените тиквици. Ги затвараме со парчиња од домат. Ги редиме во подмачкана тава со масло подготвени за печење.

Се пече во загреана рерна на 200 степени. Доволно е 40-45 минути и ручекот е готов.

Добар апетит.

 


Промоција на збирка поезија "Јужен глас" во Гевгелија

Гевгеличанката Лилјана Пецова Илиеска, неодамна издаде свој поетски првенец, збирката поезија „Јужен глас“ која утревечер ќе и' ја претстави на својата публика од каде што потекнува, и од каде што ги

Повеќе

Велигденска манифестација Ѓура Мара во Миравци

Двовековната традиција со моминското оро „Ѓура Мара“ утревечер во Миравци

Повеќе

Велигденски венец со суво грозје

За свечена атмосфера на велигденската трпеза подгответе го овој традиционален велигденски украсен десерт

Повеќе

Почесно признание за гевгелиски средношколци на поетски фестивал во Трст

По повод светскиот ден на поезијата го одвојуваме достигнувањето на младите гевгелиски гимназијалци на меѓународниот фестивал на поезијата и литературата во Трст, Италија

Повеќе

Бенкси со протестен графит

Бенкси преку графит бара ослободување на курдската сликарка од Турција Зехра Доган

Повеќе

АХВ апелира: Не јадете црн дроб од дивеч, има тешки метали

Најголеми отстапувања во присуството на тешки метали во црниот дроб има кај дивечот во реоните на Гевгелија, Велес, Куманово, Прилеп и Струга

Повеќе

Акаденсмиот хор „Керес“ од Солун ќе гостува во Гевгелија

По повод одбележувањето на 20 годишнината од уметничката дејост што ја остварува градскиот мешан хор „Гортинија“ ќе се одржи концертен настап на два хора

Повеќе

Осмомартовски концерт за Денот на жената

„Љубов низ арија ти подарувам“ е празничниот проект на Општина Гевгелија поддржан од Министерството за култура на РМ, посветен на Меѓународниот Ден на жената

Повеќе

Директорот на Домот на културата без програма за работа го бара Народниот

Ничевски: Душата на народот е во културата, а таа е во сериозна криза. Немаме финансиски средства, немаме простор, ниту потребен кадар во Домот на културата и сме на маргините од културниот живот во

Повеќе

Културна популаризација со четири милиони денари буџетска помош

Буџетскииот колач на Општина Гевгелија наменет за културата за 2018 година тежи четири милиони денари наменет за активностите на 54 културни состави, групи и поединци

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.