Топ Новости >

Референдумски концерт "Излези за ГТЦ"

  • Понеделник, Апр 06 2015


Граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“ вечерва во Жена парк организира настан за локалниот референдум за зачувување на автентичноста на објектот.

Во понеделник (6-ти април) организаторите и граѓанската иницијатива најавуваат почеток на кампањата "Излези за ГТЦ" посветена за првиот локален референдум во Македонија.

Покрај промоцијата и обраќањето со кратки пораки на претставници на иницијативата "Го сакам ГТЦ", Асоцијацијата на Архитекти на Македонија и граѓански активисти, присутните ќе се инфомрираат за претстојниот референдум со цел да се истакне за важноста и можноста на поединечна партиципација.

ГТЦ како архитектонско-културно обележје на Скопје и оптина Центар заслужува и своја културна поткрепа. Неа ќе ја изведат со настапи во живо поддржувачите на иницијативата за спас на ГТЦ:
- Ана Костовска и Симон Киселички
- The John
- Џака Накот
- Bon Praskiza & Donplaya

Дојдете да се информирате за претстојниот референдум и да дознаете како можете да помогнете во зачувувањето на автентичниот изглед на ГТЦ! Ве чекаме сите во Жена Парк во 20:00 часот! - порачуваат организаторите.

 


Нови директори на СОУ „Јофиф Јосифовски“ и ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Цветан Нелоски е новиот директор на гевгелиското средно училиште, а Снежана Катарова е именувана за директор на ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Повеќе

Закажана осмата седница на Совет на општина Гевгелија

Осмата седница на Советот закажана е за 28 февруари

Повеќе

Заев со почести пречекан во Германија

Црвен тепих и интонирана химна за почесниот гостин премиерот Зоран Заев во Германија

Повеќе

Крадците возвраќаат за мирниот празничен јануари

Во првите три недели од февруари на подрачјето на надлежност на Полициска Станица Гевгелија регистрирани се 20 кражби

Повеќе

Заев утре на средба со Меркел

По средбата во Берлин, германската канцеларка и премиерот ќе одржат заедничка прес конференција

Повеќе

Српската Амбасадорка со Благодарница за општина Гевгелија

Амбасадорката Дивјак искажа уверување за понатамошно пријателство и соработка помеѓу двете земји и интерес за соработка на економски план

Повеќе

Две години условна за Ивона Талевска

Талевска нема да оди во затвор под услов во наредните четири години да не го повтори кривичното дело за кое беше обвинета

Повеќе

Ивона Талевска призна дека затајувала данок

„Признавам вина за дејствијата кои ми се ставаат на товар со обвинителниот акт на СЈО“

Повеќе

Реновирана Детската градинка „Цветови“ во Гевгелија

Претставник на УНХЦР и Министерката за труд и социјала денеска ја посетија градинката и го пуштија во употреба реновираниот дел

Повеќе

Закроени лозјата во чест на Светецот Трифун

За богат род и заштита на лозјата денеска беа закроени лозјата на плантажите во гевгелиско

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.