Топ Новости >

Кое (не) добро минато е наша сегашност

  • Четврток, Јун 18 2015


Центарот за современа уметност од Скопје, преку културна призма на случувањата во општеството, со поглед, во минатото, сегашноста и авангарден и ангажират настап во иднината организираше изложба со наслов „Кое (не) добро минато е наша сегашност“.

Изложбата се одржа во Мобилната монтажна галерија, лоцирана во паркот на Франкофонијата во Скопје. Публиката имаше можност на четиричасовна дружба дружба, дебата и восприемање на пораките на уметничката критика од 19 век искажана преку карикатури, актуелна и за денешните прилики.

Изложбата е составена од репринти на политички карикатури за владеењето во Њу Јорк во периодот 1867-1875.

„Слободата не е анархија“ е една од пораките на организаторите на овој културно ангажиран општествен настан.

 


Грипот како да не' одминува со само 36 заболени во Гевгелија

Во Македонија близу 8.500 заболени, а во Гевгелија само 36 заклучно со февруарскиот изваштај на Центарот за јавно здравје 

Повеќе

Што наследуваат децата од татковците

Од сите случајни наследни сличности само четири особини се директно наследени од татковците, а за тоа се пресудни гените

Повеќе

Разговорот сам со себе не е лудост

Стручњаците велат дека разговорот помага на умот да се фокусира на задачата што ја извршува во моментот, а да ги игнорира работите кои му го одвлекуваат вниманието 

Повеќе

Првото новороденче во Гевгелија за 2018

Родено е здраво женско бебе од мајката Маја Атанасовска

Повеќе

Новогодишни колачи

Видео: Како да направите декорации на празничните колачи за новогодишните и божиќни празници

Повеќе

Битолското Чупе денес во посета на малите гевгеличани

Градинката „Детска радост“ во Гевгелија денеска е домаќин на големиот хуманитарен проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“

Повеќе

Изложба на урбаните уметнички акции во Струмица

Изложба на фотографии од проектот „Урбани уметнички акции“ ќе биде отворена на 12 декември, во Културниот центар „Антон Панов“ во Струмица, со почеток во 19 часот

Повеќе

Спомениците на културата во Гевгелија 11 години чекаат ред за реставрација

Грижата за нив изминатите 11 години беше „copy paste“ практика на минатата локална власт

Повеќе

Премиера “Од инат поинат, заинат“

Мите Грозданов со јубилеј - 50 години театарска дејност

Повеќе

Брза пита со спанаќ

Сезоната на спанаќот ќе ве натера да ја пробате оваа брза и лесна пита

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.