Топ Новости >

Унковски со "Соништа на Ајнштајн" во Белград

  • Недела, Окт 01 2017


Македонскиот драмски режисер Слободан Унковски, овој месец, со најнова премиера во Југословенското драмско позориште со новелата "Соништа на Ајнштајн" на американски физичар и писател Ален Лајтмен.

15-ти октомври сцената на ЈДП е резервирана за премиерата во драматизација на Русомир Богдановски, драматург Јелена Мијатовиќ, костимографијата е на Лана Цвијановиќ, композиторскиот запис на Златко Ориѓански, движење Димитрис Сотириу, помошник-директор Ника Савиќ.

Сценскиот настап е отстапен на професионалните актери: Драган Мичановиќ, Радован Вујовиќ, Анита Манчиќ, Бранко Цвејиќ, Бранка Петриќ, Наташа Тапушковиќ, Марија Вицковиќ, Милена Живановиќ, Милица Гојковиќ, Марко Грабеж, Вучиќ Перовиќ, Јоаким Тасиќ, Филип Ѓуриќ.

Новелата "Соништа на Ајнштајн" е објавена е во 1993 година и преведена на повеќе од 40 јазици. Тоа е дело на вонредни јазик, јасна структура и богата имагинација во која авторот ни' ги открива соништата на Ајнштајн во времето на настанокот на познатата теорија на релативноста.

Слободан Унковски во југословенската Драмскиот театар, досега ги има режирано претставите „Смртта не е велосипед (да ти го украдат)“ од Билјана Србљановиќ, „Како ви е мило“ од Вилијам Шекспир (2009), Брод за кукли на Милена Марковиќ (2006), „Галеб“ од Антон Павлович Чехов (2003) песни од Милена Марковиќ (2002), „Буре барут“ на Дејан Дуковски (1995), „Театарски илузии' од Пјер Корнеј (1991) и „Хрватски Фауст“ на Слободан Шнајдер (1982).

Премиерата на претставата е закажана за 15 октомври 2017 во Југословенското драмско позориште, во Белград.

 


Грипот како да не' одминува со само 36 заболени во Гевгелија

Во Македонија близу 8.500 заболени, а во Гевгелија само 36 заклучно со февруарскиот изваштај на Центарот за јавно здравје 

Повеќе

Што наследуваат децата од татковците

Од сите случајни наследни сличности само четири особини се директно наследени од татковците, а за тоа се пресудни гените

Повеќе

Разговорот сам со себе не е лудост

Стручњаците велат дека разговорот помага на умот да се фокусира на задачата што ја извршува во моментот, а да ги игнорира работите кои му го одвлекуваат вниманието 

Повеќе

Првото новороденче во Гевгелија за 2018

Родено е здраво женско бебе од мајката Маја Атанасовска

Повеќе

Новогодишни колачи

Видео: Како да направите декорации на празничните колачи за новогодишните и божиќни празници

Повеќе

Битолското Чупе денес во посета на малите гевгеличани

Градинката „Детска радост“ во Гевгелија денеска е домаќин на големиот хуманитарен проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“

Повеќе

Изложба на урбаните уметнички акции во Струмица

Изложба на фотографии од проектот „Урбани уметнички акции“ ќе биде отворена на 12 декември, во Културниот центар „Антон Панов“ во Струмица, со почеток во 19 часот

Повеќе

Спомениците на културата во Гевгелија 11 години чекаат ред за реставрација

Грижата за нив изминатите 11 години беше „copy paste“ практика на минатата локална власт

Повеќе

Премиера “Од инат поинат, заинат“

Мите Грозданов со јубилеј - 50 години театарска дејност

Повеќе

Брза пита со спанаќ

Сезоната на спанаќот ќе ве натера да ја пробате оваа брза и лесна пита

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.