Топ Новости >

Бабичката која го разубави селото

  • Четврток, Окт 05 2017


Деведесет годишната Анежка (Агнес) Кашпаркова, го разубавува своето село со тоа што црта цвеќе по фасадите на селските куќи. Користејќи сина боја и мала тенка четка, Анежка создава сложени цветни модели инспирирани од традиционалното моравско (јужно чешко) уметничко дело.

Сега од кога стана хитДеведесет годишната бабичка ова го прави од чисто задоволство. „Јас сум уметник. Јас само уживам“ вели таа за медиумите.

Возраст навистина е само број кога станува збор за креативноста.

Браво за Анежка. 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.