Топ Новости >

Ликовната секција од ООУ „Крсте мисирков“ меѓу 5-те најдобри на меѓународна изложба

  • Вторник, Ное 14 2017


 

Во силна конкуренција од 50 ликовни секции од Балканот, учениците од ликовната секција при ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија со својот проект се пласираа меѓу петте најдобри.
За таквиот пласман придонесе нивниот импозантен труд - Ајфелова кула висока три метра, а несекојдневноста на делото е што таа беше направена од над 3.000 пластични капачиња од сокови.
За тимскиот труд на 18 члената екипа млади уметници, заслужен е и нивниот ментор, наставникот по ликовно воспитување Михаил Петров. 

Експонатот го заслужи своето забележително место и внимание на изложбата на детки творби органзирана под мотото: „Творење и креирање дела од отпад од пакување“,  што ја организираа Колективниот постапувач со пакување и отпад од пакување „Еуро-екопак“ во соработка со Детскиот ликовен центар Скопје и Градското Здружение на ликовни педагови од Скопје.

Заради својата димензионалност и впечатливост !Ајфеловата кула од капачиња“ се најде и на насловната страница од каталогот за изложбата, што е секако дополнителен успех на ликовните творци од ученичките клупи на гевгелиското основно училиште.
Манифестацијата имаше меѓународен карактер со учество на ликовни секции од основни училишта од Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина и привлече повеќе од 500 учесници и посетители.
Поставката на Изложбата беше отворена во Галеријата на Кинотека на Македонија.

Несекојдневниот експонат ги краси просториите на  ООУ „Крсте Мисирков“ како потсетник дека и отпадот може да биде искористен, а идејата инвентивно искористена за едно убаво здружно уметничко создавање.

 


Промоција на збирка поезија "Јужен глас" во Гевгелија

Гевгеличанката Лилјана Пецова Илиеска, неодамна издаде свој поетски првенец, збирката поезија „Јужен глас“ која утревечер ќе и' ја претстави на својата публика од каде што потекнува, и од каде што ги

Повеќе

Велигденска манифестација Ѓура Мара во Миравци

Двовековната традиција со моминското оро „Ѓура Мара“ утревечер во Миравци

Повеќе

Велигденски венец со суво грозје

За свечена атмосфера на велигденската трпеза подгответе го овој традиционален велигденски украсен десерт

Повеќе

Почесно признание за гевгелиски средношколци на поетски фестивал во Трст

По повод светскиот ден на поезијата го одвојуваме достигнувањето на младите гевгелиски гимназијалци на меѓународниот фестивал на поезијата и литературата во Трст, Италија

Повеќе

Бенкси со протестен графит

Бенкси преку графит бара ослободување на курдската сликарка од Турција Зехра Доган

Повеќе

АХВ апелира: Не јадете црн дроб од дивеч, има тешки метали

Најголеми отстапувања во присуството на тешки метали во црниот дроб има кај дивечот во реоните на Гевгелија, Велес, Куманово, Прилеп и Струга

Повеќе

Акаденсмиот хор „Керес“ од Солун ќе гостува во Гевгелија

По повод одбележувањето на 20 годишнината од уметничката дејост што ја остварува градскиот мешан хор „Гортинија“ ќе се одржи концертен настап на два хора

Повеќе

Осмомартовски концерт за Денот на жената

„Љубов низ арија ти подарувам“ е празничниот проект на Општина Гевгелија поддржан од Министерството за култура на РМ, посветен на Меѓународниот Ден на жената

Повеќе

Директорот на Домот на културата без програма за работа го бара Народниот

Ничевски: Душата на народот е во културата, а таа е во сериозна криза. Немаме финансиски средства, немаме простор, ниту потребен кадар во Домот на културата и сме на маргините од културниот живот во

Повеќе

Културна популаризација со четири милиони денари буџетска помош

Буџетскииот колач на Општина Гевгелија наменет за културата за 2018 година тежи четири милиони денари наменет за активностите на 54 културни состави, групи и поединци

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.