Топ Новости >
Замислата е Уметнички простор во движење, а има за цел да биде достапна за изложување на уметнички дела под покровителство на Центарот за современи уметности Скопје
Добитник, писателот Христо Петрески
Доделувањето на наградата „Виртуози“ беше востановено минатата година на иницијатива на СОКОМ, Македонската филхармонија, Македонската опера и балет и Министерството за култура
Скопскиот Бал годинава одбележува мал 15 годишен јубилеј како знак на македонско-австриската соработка, а се одржува во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“
По премиерата од 20 декември, „69“ работена според четирите едночинки на овој популарен американски автор, продолжува да се прикажува пред македонската публика
 во престижното “Producers' Club“, веднаш до центарот на Бродвеј
Сопранот Дурловски ќе биде првата певица од Македонија која ќе настапи на престижната оперска сцена во Њујорк како Кралица на ноќта во Моцартовата “Волшебна флејта“  
Кинотеката на Македонија и Францускот институт во Скопје, утре (четвтрок, 30 јануари 2014 година) во 20:00 часот, во Кинотеката, организираат вечер посветена на француското филмско наследство 
На денот на неговото ражање, 25 јануари ќе се промовира книгата во која се опфатени сегменти од животот на македонската музичка легенда од неговото раѓање и блескава кариера
Страница 10 од 11

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.