Топ Новости >

Поетската книга „In Nomine“ од Стефан Марковски

  • Понеделник, Мар 20 2017

 


 

Промовирана петтата поетска збирка на младиот гевгелиски поет и писател Стефан Марковски, првиот гевгелиски лауреат на УНЕСКО за млад талентиран автор преку „Меѓународниот фонд за промоција на културата“ со доделена маграда во декември 2016.

Неговото најново дело содржи 41 песна и е дел од едицијата „Ѓерѓеф“ на издавачката куќа „Македонска реч“ од Скопје.

- Во „In Nomine“, Стефан Марковски не ја следи главната поетичка структура на неговата генерација, во која доминира иронијата како основна стилска фигура и светоглед на реалноста. Напротив, тој е склон кон чисто лирскиот асоцијативен тип поезија - пишува во освртот кон оваа книга рецензентот и промотор Ефтим Клетников.

Марковски во декември минатата година ја објави својата четврта поетска збирка насловена „Сиво сјаат вселените“ со која ја доби наградата „Бели мугри“ на Домот на културата „Кочо Рацин“ за необјавена поетска збирка од автор до 35-годишна возраст.

Првиот настап на литературната сцена, Марковски го направи со романот “Еднонасочно”(2009). Покрај овие дела, неодамна, во 2015 г. го објави и првиот драмски текст, и збирка раскази, насловени како “Продавачот на ветар и магла и други приказни”. Пишувал и книги од областа на филозофијата и психологијата: „Хиерархиска еволуција на свеста“(2012), Мета(де)конструкција и општа филозофија“(2012), „Среќата е глагол“ (2013).


 

Проѕирниот фустан на Пипа Мидлтон

Медиумите со прашање: Дали е ова достојно за Вимблдон?

Повеќе

Андоновски: За пет месеци на Клиниката за Гинекологија починале 61 бебе

За пет месеци починале 30% од вкупниот број на новороденчиња

Повеќе

Поетската книга „In Nomine“ од Стефан Марковски

Промовирана петтата поетска збирка на младиот гевгелиски поет и писател Стефан Марковски

Повеќе

Графичката работилница „Софија“ со изложба во Сараево

Eднонеделна изложба во просторот на Академијата на ликовните уметности во Сараево, Босна и Херцеговина

Повеќе

Ново судско рочиште за смртта на родилката Кадиева

16 месеци по смртта на Маја Кадиева и нејзиното бебе семејството и јавното обвинителство ја тера правдата во Основниот суд во Велес

Повеќе

Анимација на руските класици

Британски студенти создале едноминутни видео анимации на делата од познатите руски литературни класици

Повеќе

Македонија-Европски првак по смртност од мозочни удари

Видео: Поразителни податоци за македонското здравство според Европскиот здарвствен порошувачки индекс (ЕХЦИ)

Повеќе

Грипот ги руши рекордите во 2017 година

Во моментот во Центарот  за јавно здравје состојбата на заболени е 203 лица, што е над 1/3 зааболени од цела 2015 година

Повеќе

Наталитетот во Гевгелија намален за 53%

За разлика од претходната 2015 година кога на свет беа донесени 199 бебиња, во 2016 родени се само 93 бебиња, што значи намалување на наталитетот за 53,3 %

Повеќе

Уметничка акција: Кабини за дишење чист воздух во Скопје

Урбани уметнички акции со поддршка во борбата за чист воздух

Повеќе

 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.