Топ Новости >

Андоновски: За пет месеци на Клиниката за Гинекологија починале 61 бебе

  • Четврток, Мај 18 2017

 


 

За само пет месеци на скопската Клиника за гинекологија починале 61 новородено бебе односно 30 отсто од вкупниот број на новороденчиња, пренесува А1он.

– Ова е нов, неславен рекорд за Македонија каде во последните неколку години ваквките црни статистики се во пораст. Алармот беше вклучен минатата година кога во периодот од јануари до октомври починале вкупно 206 бебиња. И покрај ваквата ситуација надлежните државни институции се уште не преземаат ништо во врска со намалување на бројките на смртност кај новороденчињата за кои најверојатно не е запознаена Светската здравствена организација – истакна педијатарот Ангелчо Андоновски.

Според него, фрапантни се моменталните бројки за починатите бебиња, кои заклучно до 4 мај оваа година се 61 умрено бебе.


 

Проѕирниот фустан на Пипа Мидлтон

Медиумите со прашање: Дали е ова достојно за Вимблдон?

Повеќе

Андоновски: За пет месеци на Клиниката за Гинекологија починале 61 бебе

За пет месеци починале 30% од вкупниот број на новороденчиња

Повеќе

Поетската книга „In Nomine“ од Стефан Марковски

Промовирана петтата поетска збирка на младиот гевгелиски поет и писател Стефан Марковски

Повеќе

Графичката работилница „Софија“ со изложба во Сараево

Eднонеделна изложба во просторот на Академијата на ликовните уметности во Сараево, Босна и Херцеговина

Повеќе

Ново судско рочиште за смртта на родилката Кадиева

16 месеци по смртта на Маја Кадиева и нејзиното бебе семејството и јавното обвинителство ја тера правдата во Основниот суд во Велес

Повеќе

Анимација на руските класици

Британски студенти создале едноминутни видео анимации на делата од познатите руски литературни класици

Повеќе

Македонија-Европски првак по смртност од мозочни удари

Видео: Поразителни податоци за македонското здравство според Европскиот здарвствен порошувачки индекс (ЕХЦИ)

Повеќе

Грипот ги руши рекордите во 2017 година

Во моментот во Центарот  за јавно здравје состојбата на заболени е 203 лица, што е над 1/3 зааболени од цела 2015 година

Повеќе

Наталитетот во Гевгелија намален за 53%

За разлика од претходната 2015 година кога на свет беа донесени 199 бебиња, во 2016 родени се само 93 бебиња, што значи намалување на наталитетот за 53,3 %

Повеќе

Уметничка акција: Кабини за дишење чист воздух во Скопје

Урбани уметнички акции со поддршка во борбата за чист воздух

Повеќе

 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.