Топ Новости >

Унковски со "Соништа на Ајнштајн" во Белград

  • Недела, Окт 01 2017


Македонскиот драмски режисер Слободан Унковски, овој месец, со најнова премиера во Југословенското драмско позориште со новелата "Соништа на Ајнштајн" на американски физичар и писател Ален Лајтмен.

15-ти октомври сцената на ЈДП е резервирана за премиерата во драматизација на Русомир Богдановски, драматург Јелена Мијатовиќ, костимографијата е на Лана Цвијановиќ, композиторскиот запис на Златко Ориѓански, движење Димитрис Сотириу, помошник-директор Ника Савиќ.

Сценскиот настап е отстапен на професионалните актери: Драган Мичановиќ, Радован Вујовиќ, Анита Манчиќ, Бранко Цвејиќ, Бранка Петриќ, Наташа Тапушковиќ, Марија Вицковиќ, Милена Живановиќ, Милица Гојковиќ, Марко Грабеж, Вучиќ Перовиќ, Јоаким Тасиќ, Филип Ѓуриќ.

Новелата "Соништа на Ајнштајн" е објавена е во 1993 година и преведена на повеќе од 40 јазици. Тоа е дело на вонредни јазик, јасна структура и богата имагинација во која авторот ни' ги открива соништата на Ајнштајн во времето на настанокот на познатата теорија на релативноста.

Слободан Унковски во југословенската Драмскиот театар, досега ги има режирано претставите „Смртта не е велосипед (да ти го украдат)“ од Билјана Србљановиќ, „Како ви е мило“ од Вилијам Шекспир (2009), Брод за кукли на Милена Марковиќ (2006), „Галеб“ од Антон Павлович Чехов (2003) песни од Милена Марковиќ (2002), „Буре барут“ на Дејан Дуковски (1995), „Театарски илузии' од Пјер Корнеј (1991) и „Хрватски Фауст“ на Слободан Шнајдер (1982).

Премиерата на претставата е закажана за 15 октомври 2017 во Југословенското драмско позориште, во Белград.

 


Промоција на збирка поезија "Јужен глас" во Гевгелија

Гевгеличанката Лилјана Пецова Илиеска, неодамна издаде свој поетски првенец, збирката поезија „Јужен глас“ која утревечер ќе и' ја претстави на својата публика од каде што потекнува, и од каде што ги

Повеќе

Велигденска манифестација Ѓура Мара во Миравци

Двовековната традиција со моминското оро „Ѓура Мара“ утревечер во Миравци

Повеќе

Велигденски венец со суво грозје

За свечена атмосфера на велигденската трпеза подгответе го овој традиционален велигденски украсен десерт

Повеќе

Почесно признание за гевгелиски средношколци на поетски фестивал во Трст

По повод светскиот ден на поезијата го одвојуваме достигнувањето на младите гевгелиски гимназијалци на меѓународниот фестивал на поезијата и литературата во Трст, Италија

Повеќе

Бенкси со протестен графит

Бенкси преку графит бара ослободување на курдската сликарка од Турција Зехра Доган

Повеќе

АХВ апелира: Не јадете црн дроб од дивеч, има тешки метали

Најголеми отстапувања во присуството на тешки метали во црниот дроб има кај дивечот во реоните на Гевгелија, Велес, Куманово, Прилеп и Струга

Повеќе

Акаденсмиот хор „Керес“ од Солун ќе гостува во Гевгелија

По повод одбележувањето на 20 годишнината од уметничката дејост што ја остварува градскиот мешан хор „Гортинија“ ќе се одржи концертен настап на два хора

Повеќе

Осмомартовски концерт за Денот на жената

„Љубов низ арија ти подарувам“ е празничниот проект на Општина Гевгелија поддржан од Министерството за култура на РМ, посветен на Меѓународниот Ден на жената

Повеќе

Директорот на Домот на културата без програма за работа го бара Народниот

Ничевски: Душата на народот е во културата, а таа е во сериозна криза. Немаме финансиски средства, немаме простор, ниту потребен кадар во Домот на културата и сме на маргините од културниот живот во

Повеќе

Културна популаризација со четири милиони денари буџетска помош

Буџетскииот колач на Општина Гевгелија наменет за културата за 2018 година тежи четири милиони денари наменет за активностите на 54 културни состави, групи и поединци

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.