Топ Новости >

Битолското Чупе денес во посета на малите гевгеличани

  • Вторник, Дек 12 2017


Во рамките на големиот хуманитарен проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, денес Битолското Чупе беше во посета и на градинката „Детска радост“ во Гевгелија.

Во присуство на голем број насмеани дечиња, таа низ пригодна детска програма раскажуваше за важноста од зачувување на животната средина и стекнување здрави навики уште од најрана возраст.

Ова беше всушност осмата од вкупно 12 креативни и едукативни работилници, кои во текот на декември се одржуваат низ повеќе градинки ширум Македонија. Во претходниот период, тие во голема акција ги собираа празните амбалажи од Битолско млеко и од нив понатаму изработуваа разни корисни предмети.

Целта на овие работилници е децата да се стекнат со навики за рециклирање и грижа за природата, а истовремено да се поттикне и нивната хумана страна, бидејќи предметите кои тие ги изработиле на 23 декември ќе бидат изложени на голем предновогодишен хуманитарен базар на кој собраните средства ќе бидат донирани за СОС Детско село Македонија.

Хуманитарниот базар ќе има и пригодна детска програма, во која Битолското Чупе и Ивце Пивце ќе ја имаат главната улога, а истиот ќе се одржи во Веро Центарот во Скопје со почеток од 12 часот.

Претходно креативни работилници се одржаа во дел од градинките во Охрид, Битола, Скопје, Кавадарци и Пробиштип, а по посетата на Гевгелија, Битолското Чупе ќе патува и во Тетово и Куманово.

Инаку, Битолска млекара го најави „Собираме и ре-креираме со Бимилк“ како голем пилот-проект кој ќе продолжи и во наредните години, сѐ додека не се опфатат сите деца од цела држава, со цел долгорочно да се влијае на навиките за зачувување на средината.

 


Промоција на збирка поезија "Јужен глас" во Гевгелија

Гевгеличанката Лилјана Пецова Илиеска, неодамна издаде свој поетски првенец, збирката поезија „Јужен глас“ која утревечер ќе и' ја претстави на својата публика од каде што потекнува, и од каде што ги

Повеќе

Велигденска манифестација Ѓура Мара во Миравци

Двовековната традиција со моминското оро „Ѓура Мара“ утревечер во Миравци

Повеќе

Велигденски венец со суво грозје

За свечена атмосфера на велигденската трпеза подгответе го овој традиционален велигденски украсен десерт

Повеќе

Почесно признание за гевгелиски средношколци на поетски фестивал во Трст

По повод светскиот ден на поезијата го одвојуваме достигнувањето на младите гевгелиски гимназијалци на меѓународниот фестивал на поезијата и литературата во Трст, Италија

Повеќе

Бенкси со протестен графит

Бенкси преку графит бара ослободување на курдската сликарка од Турција Зехра Доган

Повеќе

АХВ апелира: Не јадете црн дроб од дивеч, има тешки метали

Најголеми отстапувања во присуството на тешки метали во црниот дроб има кај дивечот во реоните на Гевгелија, Велес, Куманово, Прилеп и Струга

Повеќе

Акаденсмиот хор „Керес“ од Солун ќе гостува во Гевгелија

По повод одбележувањето на 20 годишнината од уметничката дејост што ја остварува градскиот мешан хор „Гортинија“ ќе се одржи концертен настап на два хора

Повеќе

Осмомартовски концерт за Денот на жената

„Љубов низ арија ти подарувам“ е празничниот проект на Општина Гевгелија поддржан од Министерството за култура на РМ, посветен на Меѓународниот Ден на жената

Повеќе

Директорот на Домот на културата без програма за работа го бара Народниот

Ничевски: Душата на народот е во културата, а таа е во сериозна криза. Немаме финансиски средства, немаме простор, ниту потребен кадар во Домот на културата и сме на маргините од културниот живот во

Повеќе

Културна популаризација со четири милиони денари буџетска помош

Буџетскииот колач на Општина Гевгелија наменет за културата за 2018 година тежи четири милиони денари наменет за активностите на 54 културни состави, групи и поединци

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.