Топ Новости >

Разговорот сам со себе не е лудост

  • Понеделник, Фев 12 2018


Стручњаците од „Psychology Today“ ги оправдуваат навиките да разговарате самите со себе препорачувајќи ја како техника на справување со проблемите, а не како „забеганост“.
Разговорот му помага на умот да ги игнорира работите кои му го одвлекуваат вниманието и да се фокусира на задачата која ја извршува во моментот.

Обраќањето сами на себе помага и при учењето.
Се сеќавате на гласното повторување на рецитациите зададени за домашно. Набројувањето на работите кои треба да ги набавите пред да одите на пазар. Повторувашето на телефонскиот број на некој близок додека не најдете хартија и пенкало да ги запишете. Повторувањето на денот и часот кога се емитува важната утакмица која сакате да ја следите на телевизија...
И многу други набројувања и повторувања низ животот кои ќе ве натерат да се замислите дали се' е во ред со вас!?

Стручњаците велат дека место за паника нема. Тоа е само помош да се сконцентрирате на она што ви е важно во моментот. Наместо само да ги читате податоците од книга, весник, или компјутер, личноста која се обидува да научи нешто тоа подобро ќе го постигне ако гласно ги резимира информациите.

Воопшто, луѓето кои се користат со оваа техника подобро ги паметат информациите од оние кои не го прават тоа, велат стручњаците.

 

Филмски пример за тоа е  легендарната сцена на Роберт Де Ниро во филмот „Таксист“ кога пред акцијата зборува пред огледало со замислениот противник и му пркоси со прашањето: „Мене ли ми зборуваш?“ (You talking to me). Филмската акција беше успешно изведена, а тој стана херој за кој пишуваа медиумите.

Бидете и вие сосредоточени на вашите потреби и вашиот живот, без замерки дека сте си повториле нешто на глас. Така учи мозокот.

 


Промоција на збирка поезија "Јужен глас" во Гевгелија

Гевгеличанката Лилјана Пецова Илиеска, неодамна издаде свој поетски првенец, збирката поезија „Јужен глас“ која утревечер ќе и' ја претстави на својата публика од каде што потекнува, и од каде што ги

Повеќе

Велигденска манифестација Ѓура Мара во Миравци

Двовековната традиција со моминското оро „Ѓура Мара“ утревечер во Миравци

Повеќе

Велигденски венец со суво грозје

За свечена атмосфера на велигденската трпеза подгответе го овој традиционален велигденски украсен десерт

Повеќе

Почесно признание за гевгелиски средношколци на поетски фестивал во Трст

По повод светскиот ден на поезијата го одвојуваме достигнувањето на младите гевгелиски гимназијалци на меѓународниот фестивал на поезијата и литературата во Трст, Италија

Повеќе

Бенкси со протестен графит

Бенкси преку графит бара ослободување на курдската сликарка од Турција Зехра Доган

Повеќе

АХВ апелира: Не јадете црн дроб од дивеч, има тешки метали

Најголеми отстапувања во присуството на тешки метали во црниот дроб има кај дивечот во реоните на Гевгелија, Велес, Куманово, Прилеп и Струга

Повеќе

Акаденсмиот хор „Керес“ од Солун ќе гостува во Гевгелија

По повод одбележувањето на 20 годишнината од уметничката дејост што ја остварува градскиот мешан хор „Гортинија“ ќе се одржи концертен настап на два хора

Повеќе

Осмомартовски концерт за Денот на жената

„Љубов низ арија ти подарувам“ е празничниот проект на Општина Гевгелија поддржан од Министерството за култура на РМ, посветен на Меѓународниот Ден на жената

Повеќе

Директорот на Домот на културата без програма за работа го бара Народниот

Ничевски: Душата на народот е во културата, а таа е во сериозна криза. Немаме финансиски средства, немаме простор, ниту потребен кадар во Домот на културата и сме на маргините од културниот живот во

Повеќе

Културна популаризација со четири милиони денари буџетска помош

Буџетскииот колач на Општина Гевгелија наменет за културата за 2018 година тежи четири милиони денари наменет за активностите на 54 културни состави, групи и поединци

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.