Топ Новости >

Девет милиони денари за развој на спортот за 2018 година

  • Петок, Мар 02 2018


Советот на општина Гевгелија ја одобри програмата за развој на спортските активности и манифестации во тековната 2018 година со издвојување на 9.000.000,- денари буџетски средства за популаризација на спoртот во Општината.

Оваа одлука беше донесена на последно одржаната 8-ма седница на Советот на општина Гевгелија која се одржа на последниот ден од февруари, во средата, неделава, а со неа раководеше Претседателот на Советот Ташко Дојчинов.

Во програмата се опфатени 30 спортски програми и манифестации, што е за 10 повеќе од минатата 2017 година. Од нив одобрени се програмите за организирање на спортски настани на 27 спортски организатори, клубови, друштва за спортски дејности.
Најголемиот дел од средствата се распоредени на носечките спортски клубови во фудбалскиот, кошаркарскиот и ракометниот спорт во општината.
Овде секако спаѓаат Кошаркарскиот клуб „Кожуф“ со одобрени 3,5 милиони денари од буџетскиот колач од Програмата за спорт за 2018 година. Понатаму следуваат Фудбалскиот клуб „Кожуф“ со одобрени 2,5 милиони денари за организирање и учество на своите спортски натпревари. Следуваат Ракометните клубови “Партизан“ и ЖРК „Гевгелија“ со финансиска буџетска поддршка од по 700.000,- денари за секој клуб поединечно.

Овој клубски пакет опфаќа средства од 7,4 милиони денари. Остатокот од 1,6 милиони денари се распределени на другите спортски клубови од другите сфери на спортувања и помали екипи за едукација на младите и организација на натпревари (1.030.000,- денари) и за „Други спортски активности и манифестации“ (570.000,- денари) што ги доделува Општина Гевгелија од својот локален буџет.

Тука пред се' ќе го нагласиме Планинарското друштво „Кожуф“ кој со своите повеќегодишни активности се истакнува како на државно, така и на регионално и меѓународно ниво поради што, за тековната 2018 година доби финансиска поддршка од 150.000,- денари. За истакнување е и претстојниот потфат на нашиот познат алпинист д-р Ѓорги Петков и неговата високопланинарска алпинистичка експедиција за искачување на Монт Еверест, врв каде ПД „Кожуф“ го нема ставено своето знаменце досега, ниту било кој друг гевгелиски планинар, со финансика буџетска поддршка од општина Гевгелија во вредност од 60.000 денари.

Остатокот од средствата се распределени на организатори на младински фудбалски школи, учество на државни првенства во атлетика, тениски клуб, кик бокс, училишни спортски клубови, и секако 30-тиот меморијален фудбалски турнир „ТИХО“ од Миравци.

Освен со финансиски средства, Советот на општината и градоначалникот Сашо Поцков ќе ги поддржуваат спортските манифестации со покровителство на спортските настани, како и доделување на награди, признанија и пригодни подароци на учесниците во годинашните спортски активности поддржани од Општина Гевгелија.

За реализација на годишната програма за поддршка на спортот и спортските активности во општината во текот на 2018 година задолжен е градоначалникот на општина Гевгелија, на чиј предлог е направена конечната распределба на буџетските средства наменети за развој на спортот, а програмската распределба со одлука ја усвои Советот на општина Гевгелија.

 


Избрано ново раководство на ПД Кожуф Гевгелија

Шестдецениското постоење на ПД „КожуФ“ од Гевгелија продолжува со работа со подмладено раководство

Повеќе

Меѓународната Трка за мир на 7 март поминува низ Гевгелија

Глобалната меѓународна штафета „Трката за мир“, во која се вклучени маратонци-волонтери од целиот свет, задутре на 7 март, во среда, пристигнува во нашата земја 

Повеќе

Девет милиони денари за развој на спортот за 2018 година

Советот на општина Гевгелија ја одобри програмата за развој на спортските активности и манифестации во тековната 2018 година со издвојување на 9.000.000,- денари буџетски средства за популаризација

Повеќе

Македонски планинари искачија два врва на Витоша во Бугарија

Три македонски планинарски друштва се искачија на два врва од планината Витоша Бугарија

Повеќе

Шпанија првпат европски шампион во ракомет

После победата над Шведска, Шпанија за првпат на врвот на европскиот ракомет

Повеќе

Вечерва финале Шведска и Шпанија

Финалниот меч на тринаесеттото Европско ракометно првенство меѓу Шведска и Шпанија ќе се игра вечерва во 20:30 часот.
Претходно, од 18 часот за бронза ќе играат Франција и Данска

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Македонија останува без Кире на првенството

ЕХФ потврди дека првенството за Кире Лазаров е завршено

Повеќе

Вечерва Македонија против Шпанија

Натпреварот меѓу нашата репрезентација и Шпанија се игра во почеток во 20:30 часот

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.