Топ Новости >

Реал Мадрид во полуфиналето од ЛШ

  • Среда, Апр 19 2017


Реал Мадрид му се приклучува на градскиот ривал Атлетико во полуфиналето од Лигата на шампионите, откако „кралевите“ вечерва во суперинтересен натпревар дури по продолженијата од два пати по 15 минути успеаја да го елиминираат Баерн Минхен. Баварскиот гигант со одлична игра успеа да ја надополни негативата од 1-2 од првиот меч во Минхен, но Карло Анчелоти и неговите избраници беа немоќни пред грешките на судиите предводени од главниот арбитар Виктор Касаи.

Унгарецот му овозможи на Баерн прв да поведе преку Левандовски по сомнителниот пенал врз Робен, но потоа целосно го сврте натпреварот во корист на Реал, и тоа во клучните моменти од средбата на „Сантијаго Бернабеу“. Роналдо израмни на 1-1, потоа Баерн повторно поведе со автоголот на Рамос, за во завршницата Касаи да ги преземе работите во свои раце, неоправдано исклучувајќи го Видал во ситуација кога Чилеанецот стартуваше на топка и воопшто не го допре Асенсио.

За судиската трагедија на Баерн да биде уште поголема се погрижи помошниот судија, кој во 105. минута не забележа очигледен офсајд од Роналдо, па Португалецот непречен од никого погоди за 2-2. Гостите беа исфрлени од ритам, се обидоа да сторат нешто повеќе, но откако се отворија набрзина примија уште два гола, првиот преку Роналдо (повторно од сомнителна офсајд ситуација) и последниот кој беше дело на Марко Асенсио.

 


82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

Златен гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн 

Повеќе

25-ти јубилеен меморијален марш Перо Илиевски до Хума

Во чест и сеќавање на еден од основачите на шестдецениското планинарско друштво од Гевгелија „Кожуф“ - Перо Илиевски (1930-1992 г.)

Повеќе

Премин на ледени кањони на Хималаите со д-р Петков

ФОТО: Како изгледа петипол часовен тренинг на Хималаите на 5.850 метри надморска височина?

Повеќе

Ѓокович елиминиран од Тием во Монте Карло

Изгубени шансите за пласман во осминафиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло за српскиот тенисер, некогаш светски рекет број 1

Повеќе

ФОТО: Тренинг на Хималаите со Д-р Петков

Гевгелискиот алпинист Георги Петков денеска со висински тренинг над 5.800 метри од Хималајскиот масив

Повеќе

Гевгелискиот патник кон Еверест стигна до базниот камп на 5325 мнв

Khumbu Himal е базниот камп на Хималаите лоциран на 5.325 метри надморска висина од каде меѓународната експедиција во која се наоѓа и гевгелискиот алпинист Д-р Ѓорги Петков ќе остане наредните шест

Повеќе

Реал во осмо последователно полуфинале

Реал Мадрид поразен на свој терен дома од Јувентус, но сепак се избори за полуфинале во Лигата на Шампиони

Повеќе

Почина Мирче Ќорнаков - најдобриот гевгелиски мотокросист

Шесткратен првак на Македонија во мотокрос, параглајдерист, кајакар и неуморен трагач по спортските возбуди

Повеќе

Д-р Петков - за седум дена на пола пат кон Еверест

Гевгелискиот патник до највисокиот врв на светот Монт Еверест, Д-р Ѓорги Петков денеска пристигна до кампот Гокио кој се наоѓа на 4.800 метри надморска висина на  Хималаите

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.