Топ Новости >

Реал Мадрид го одбрани Супер купот во Скопје

• Среда, Авг 09 2017

Реал Мадрид, носителот на титулата од Лигата на Шампионите и 41 Суперкуп Реал Мадрид, ја одбрани својата титула и стана носител на трофејот од 42-от Суперкупот на УЕФА кој се одржа синиќа во Скопје. Кралските избраници на Зидан натпреварот го почна без главната ѕвезда Кристијано Роналдо. Тој сепак остана на клупата за резерви, затоа што почна да тренира пред три дена, па премногу беше ризичен потегот тренерот Зидан да го пушти на теренот.

Резултатот во Суперкуп пресметката го отвори Реал Мадрид во 24-та минута од натпреварот.

Кралевите приредија одлична акција. Карвахал се покажа во одлично светло, проигра до Касемиро, а фудбалерот од средниот ред ја искористи втората шанса на мечот, успеа да ја затресе мрежата на Де Хеа. Заслугата беше заедничка на двајцата фудбалери. Претходно, на десет минути пред да се отвори резултатот, бразилецот Касемиро неискористи шанса, откако ја прими топката на Крос од корнер, но ударот заврши во стативата на Манчестер Јунајтед.

Инаку во текот на првото полувреме, Реал Мадрид покажа повеќе, го имаше поседот на топката и чисти шанси, но само еднаш се затресе мрежата и резултатот 1-0 остана до полувремето. Интересен и редок момент беше паузата за вода и одмор од жешкото време по половина час игра на Телеком Арената. Во второто полувреме, Манчестер имаше шанса да налаи преку Лукаку, но не успеа, Навас ја одби топката на Погба кој биеше со глава, а Лукаку од убава позиција шутираше кон голот но ја погоди гредата. Но, само неколку минути подоцна се поправи и одбиената топка на Матиќ ја смести во голот на Реал. Неколку минути пред крајот Роналдо влезе во игра и истрча пред скопската публика.

До крајот резултатот не се промени, Реал Мадрид со 2-1 триумфираше и го одбрани трофејот од УЕФА Суперкуп натпреварувањето.

82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

Златен гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн

Повеќе

25-ти јубилеен меморијален марш Перо Илиевски до Хума

Во чест и сеќавање на еден од основачите на шестдецениското планинарско друштво од Гевгелија „Кожуф“ - Перо Илиевски (1930-1992 г.)

Повеќе

Премин на ледени кањони на Хималаите со д-р Петков

Повеќе

Ѓокович елиминиран од Тием во Монте Карло

Изгубени шансите за пласман во осминафиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло за српскиот тенисер, некогаш светски рекет број 1

Повеќе

Гевгелискиот алпинист Георги Петков денеска со висински тренинг над 5.800 метри од Хималајскиот масив

Повеќе

Гевгелискиот патник кон Еверест стигна до базниот камп на 5325 мнв

Khumbu Himal е базниот камп на Хималаите лоциран на 5.325 метри надморска висина од каде меѓународната експедиција во која се наоѓа и гевгелискиот алпинист Д-р Ѓорги Петков ќе остане наредните шест

Повеќе

Реал во осмо последователно полуфинале

Реал Мадрид поразен на свој терен дома од Јувентус, но сепак се избори за полуфинале во Лигата на Шампиони