Топ Новости >

„Кралевите“ го покорија Дортмунд

• Среда, Сеп 27 2017

Реал Мадрид можеби е во криза во Шпанија, но во Лигата на шампионите игра беспрекорно. „Кралевите“ успеаја да го покорат Дортмунд, за првпат во историјата си одат со песна од „Сигнал Идуна парк“. Герет Бејл го отвори резултатот со прекрасен волеј, во вториот дел Роналдо постигна два гола, а Обамејанг беше стрелец за „милионерите“. Но, за Борусија Дортмунд во првото полувреме не беше досуден пенал откако Серхио Рамос играше со рака во петерецот.

Тотенхем без проблеми си победи на Кипар против АПОЕЛ. Покетино немаше седум првотимци, но го имаше Хари Кејн кој постигна хет – трик, прв за него во ЛШ.

Манчестер сити и Наполи си ја одработија задачата дома во групата Ф. „Граѓаните“ во второто полувреме го решија Шахтјор Доњецк со 2-0, со головите на Де Бруин и Стерлинг, а Агуеро не реализира пенал. „Наполитанците“ со 3-1 го победија Феенорд. Инсиње, Мертенс и Калјехон беа стрелци за италијанскиот тим, Торнстра не реализира пенал, а Амрабат погоди во финишот за Феенорд.

Ливерпул одигра само 1-1 на гостувањето кај Спартак Москва. Домаќините поведоа по слободниот удар на Фернандо, а од бројните шанси Ливерпул искористи само една преку Кутињо во 31.минута. Севилја беше убедлива против Марибор, а и Порто на гости со 0-3 го декласира Монако.

Лига шампиони, резултати

Група Е: Севилја – Марибор 3-0, Спартак Москва – Ливерпул 1-1

Група Ф: Манчестер сити 2-0, Наполи – Феенорд 3-1

Група Г: Бешикташ – Лајпциг 2-0, Монако – Порто 0-3

Група Х: АПОЕЛ – Тотенхем 0-3, Борусија Д. – Реал Мадрид 1-3

82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

Златен гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн

Повеќе

25-ти јубилеен меморијален марш Перо Илиевски до Хума

Во чест и сеќавање на еден од основачите на шестдецениското планинарско друштво од Гевгелија „Кожуф“ - Перо Илиевски (1930-1992 г.)

Повеќе

Премин на ледени кањони на Хималаите со д-р Петков

Повеќе

Ѓокович елиминиран од Тием во Монте Карло

Изгубени шансите за пласман во осминафиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло за српскиот тенисер, некогаш светски рекет број 1

Повеќе

Гевгелискиот алпинист Георги Петков денеска со висински тренинг над 5.800 метри од Хималајскиот масив

Повеќе

Гевгелискиот патник кон Еверест стигна до базниот камп на 5325 мнв

Khumbu Himal е базниот камп на Хималаите лоциран на 5.325 метри надморска висина од каде меѓународната експедиција во која се наоѓа и гевгелискиот алпинист Д-р Ѓорги Петков ќе остане наредните шест

Повеќе

Реал во осмо последователно полуфинале

Реал Мадрид поразен на свој терен дома од Јувентус, но сепак се избори за полуфинале во Лигата на Шампиони