Топ Новости >

ЕХФ: Вардар е најмоќен тим во Европа

  • Недела, Окт 29 2017Македонскиот ракометен првак Вардар е назначен за најдобар тим во Европа, судејќи според моменталната форма, на најновата листа направена од ЕХФ пред продолжението на сезоната во Лигата на шампионите.

Европскиот првак игра врвен ракомет, а тоа го докажа на последниот меч со големата Барселона која ја прегази во Скопје. Од ЕХФ велат дека Вардар делува моќно и дека овој тим конечно може да го урне проклетството во ЛШ, односно податокот дека ниту еден шампион не ја одбранил круната в година.

„Судејќи според формата во раниот дел од сезоната, Вардар изгледа како сериозен кандидат да го прекине „проклетството на шампионите“ и да стане првиот тим кој ја одбранил круната во ЛШ. Со најдобрата одбрана во натпреварувањето, тимот од Скопје го надополни отсуството на Душебаев. Забележа импресивна победа над Барселона во минатото коло која им донесе прво место во групата „А“, но и ранг-листата на ЕХФ“, велат од европската куќа на ракометот.

Втор на листата на ЕХФ е унгарски Веспрем, третото место му припаѓа на моќниот ПСЖ, а потоа следат Барселона, Флензбург, Рајн Некар, Пик Сегед, Монпелје, Мешков Брест и Нант.

 


Ѓокович елиминиран од Тием во Монте Карло

Изгубени шансите за пласман во осминафиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло за српскиот тенисер, некогаш светски рекет број 1

Повеќе

ФОТО: Тренинг на Хималаите со Д-р Петков

Гевгелискиот алпинист Георги Петков денеска со висински тренинг над 5.800 метри од Хималајскиот масив

Повеќе

Гевгелискиот патник кон Еверест стигна до базниот камп на 5325 мнв

Khumbu Himal е базниот камп на Хималаите лоциран на 5.325 метри надморска висина од каде меѓународната експедиција во која се наоѓа и гевгелискиот алпинист Д-р Ѓорги Петков ќе остане наредните шест

Повеќе

Реал во осмо последователно полуфинале

Реал Мадрид поразен на свој терен дома од Јувентус, но сепак се избори за полуфинале во Лигата на Шампиони

Повеќе

Почина Мирче Ќорнаков - најдобриот гевгелиски мотокросист

Шесткратен првак на Македонија во мотокрос, параглајдерист, кајакар и неуморен трагач по спортските возбуди

Повеќе

Д-р Петков - за седум дена на пола пат кон Еверест

Гевгелискиот патник до највисокиот врв на светот Монт Еверест, Д-р Ѓорги Петков денеска пристигна до кампот Гокио кој се наоѓа на 4.800 метри надморска висина на  Хималаите

Повеќе

КК Кожув носи значајни бодови од Скопје

Кожув го совлада Карпош Соколи во Скопје во последниот натпревар од првото коло на плеј-аутот од кошаркарскиот шампионат на Македонија

Повеќе

Мурињо јуниор по стапките на Мурињо сениор

Жозе Мурињо „потпиша“ со својот син за тренерскиот тим во Манчестер Јунајтед 

Повеќе

Испраќање на Д-р Петков од планинарите и сограѓаните

Утрово во седиштето на ПД „Кожуф“ испратен д-р Ѓорги Петков од бројната дружина гевгелиски планинари и свои сограѓани на пат кон Еверест

Повеќе

Д-р Ѓорѓе Петков тргнува на покривот на светот - Монт Еверест

Шестчлена екипа од која само гевгеличанецот д-р Ѓорги Петков е од Балканот тргнува на алпинистичката експедиција за искачување на највисокиот врв на светот - Монт Еверест 8.848

Повеќе


 


 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.