Топ Новости >

Европскиот ракометен првак Вардар доминираше над германскиот клуб РНЛ

  • Сабота, Ное 18 2017

 


 


 Европскиот шампион покажа моќ, силниот Вардар на домашен терен му одржа ракометна лекција на германскиот првак Рајн Некар Левен, кој во СЦ „Јане Сандански“ е поразен со 30-26 (17-13). 

Раул Гонзалез одлично ја имаше простудирано играта на гостите и го однесе Вардар во пол-позиција за врвот во групата „А“ и местото кое води директно во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони. „Лавовите“ премногу лесно станаа „мачиња“, а шампионот играше по нотите на навивачите и остана единствениот непоразен тим во овогодинешната сезона на ракометната елита.

 

Вардарци почнаа да го диктираат темпото уште од стартот на натпреварот и ја радуваа домашната публика со голови. Водени од Иван Чупиќ, кој погоди од пенал, а потоа и од контра, домашните поведоа со 3-1, а водството достигна три гола во 10. минута, кога Канељас погоди на празен гол, за 6-3.

Тоа беше знак за Јакобсен да повика тајм-аут и да им подеи совети на своите ракометари, но истите - не помогнаа премногу. Вардар продолжи да игра во моќен ритам, во 15. минута имаше предност од 11-6, а потоа, дојде и до 16-10, предност од шест гола која беше највисока во овој интервал од мечот.

Штербик имаше само три интервенции за 30 минути, но и тоа не беше пречка Вардар на полувреме да води со 17-13. Можеби разликата ќе беше поголема, да не беше дискутабилната арбитража на судиите пред крајот на првиот дел, кога досудија пенал и воедно го исклучија Игор Карачиќ.

Разликата Вардар ја одржуваше и во воведните минути од вториот дел (19-15, па 22-18), а одбраната на европскиот првак функционираше перфектно благодарение на советите на Раул, кој одлично ги затвори шутерите на РНЛ и не им даваше шанса да се закануваат. Блесна и Арпад Штербик, со две одбрани во низа, а тоа на македонскиот тим му донесе висока предност од пет гола (27-22), на осум минути пред крајот на дуелот.

Во последните минути од мечот Вардар ја имаше контролата во свои раце, РНЛ, пак, брзаше за да брка резултат, но сепак грешеше, а сето тоа го искористи македонскиот шампион и го приведе дуелот кон финишот со хепи-енд за „црвено-црната“ армија.

Најдобар стрелец кај Вардар беше Вуко Борозан со седум гола, додека Иван Чупиќ заврши со шест гола, а Даинис Кристопанс заврши со пет гола. Кај Рајн Некар Левен, Баена Гонзалез и Шмид дадоа по пет гола, а Сигудрсон беше задржан на четири гола. 

Наредниот меч во Лигата на шампионите, Вардар, го игра на 26 ноември, кога гостува во Германија кај Рајн Некар Левен. 

 


Ѓокович елиминиран од Тием во Монте Карло

Изгубени шансите за пласман во осминафиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло за српскиот тенисер, некогаш светски рекет број 1

Повеќе

ФОТО: Тренинг на Хималаите со Д-р Петков

Гевгелискиот алпинист Георги Петков денеска со висински тренинг над 5.800 метри од Хималајскиот масив

Повеќе

Гевгелискиот патник кон Еверест стигна до базниот камп на 5325 мнв

Khumbu Himal е базниот камп на Хималаите лоциран на 5.325 метри надморска висина од каде меѓународната експедиција во која се наоѓа и гевгелискиот алпинист Д-р Ѓорги Петков ќе остане наредните шест

Повеќе

Реал во осмо последователно полуфинале

Реал Мадрид поразен на свој терен дома од Јувентус, но сепак се избори за полуфинале во Лигата на Шампиони

Повеќе

Почина Мирче Ќорнаков - најдобриот гевгелиски мотокросист

Шесткратен првак на Македонија во мотокрос, параглајдерист, кајакар и неуморен трагач по спортските возбуди

Повеќе

Д-р Петков - за седум дена на пола пат кон Еверест

Гевгелискиот патник до највисокиот врв на светот Монт Еверест, Д-р Ѓорги Петков денеска пристигна до кампот Гокио кој се наоѓа на 4.800 метри надморска висина на  Хималаите

Повеќе

КК Кожув носи значајни бодови од Скопје

Кожув го совлада Карпош Соколи во Скопје во последниот натпревар од првото коло на плеј-аутот од кошаркарскиот шампионат на Македонија

Повеќе

Мурињо јуниор по стапките на Мурињо сениор

Жозе Мурињо „потпиша“ со својот син за тренерскиот тим во Манчестер Јунајтед 

Повеќе

Испраќање на Д-р Петков од планинарите и сограѓаните

Утрово во седиштето на ПД „Кожуф“ испратен д-р Ѓорги Петков од бројната дружина гевгелиски планинари и свои сограѓани на пат кон Еверест

Повеќе

Д-р Ѓорѓе Петков тргнува на покривот на светот - Монт Еверест

Шестчлена екипа од која само гевгеличанецот д-р Ѓорги Петков е од Балканот тргнува на алпинистичката експедиција за искачување на највисокиот врв на светот - Монт Еверест 8.848

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.