Топ Новости >

Мајкл Џордан - најбогатиот спортист на сите времиња

  • Вторник, Јан 09 2018

 


 


На листата на магазинот „Форбс“ од Топ 10 најбогати спортисти во светот водат голферите (4-ца на број), 3-ца кошаркари и по еден фудбалер, возач на формула и боксер. 

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан (54 години), според престижниот магазин Форбс, е најбогатиот спортист на сите времиња. 

Водачот на „Булсите“, најдобриот кошаркар на сите времиња досега заработил вкупно 1,85 милијарди долари, а повеќето од нив се договори за спонзорство. Само од реклами на патики во 2015 година има заработено 100 милиони долари отколку во текот на неговата 15 годишна кошаркарска кариера која тежи 94 милиони долари. Со тоа тој е и најплатен пензиониран спортист на сите времиња.  

Покрај Џордан, уште четворица спортисти заработиле повеќе од една милијарда долари во животот. Тоа се голферите Тајгер Вудс (1,7), Арнолд Палмер (1.4), Џек Никлаус (1.2) и поранешниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер, кој заработил точно една милијарда долари. 

Од активните спортисти најбогат е Леброн Џејмс кој е досега во својата кариера заработил 730 милиони долари, а зад него се Кристијано Роналдо (725), Роџер Федерер (675) и Лионел Меси (600). 

Топ 10-те најбогати спортисти на сите времиња се: 

1. Мајкл Џордан (кошарка, САД) 1,85 милијарди долари

2. Тајгер Вудс (голф, САД) 1,7 милијарди долари
3. Арнолд Палмер (голф, САД) 1.4 милијарди долари
4. Џек Никлаус (голф, САД) 1,2 милијарди долари
5. Михаел Шумахер (Формула 1, Германија) 1 милијарда долари 

6. Фил Микелсон (голф, САД) 815 милиони долари
7. Коби Брајант (кошарка, САД), 800 милиони долари
8. Дејвид Бекам (фудбал, Англија) 800 милиони долари

9. Флојд Мејведер (бокс, САД) 785 милиони долари

10. Шекил О’Нил (кошарка, САД) 735 милиони долари

 


Ѓокович елиминиран од Тием во Монте Карло

Изгубени шансите за пласман во осминафиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло за српскиот тенисер, некогаш светски рекет број 1

Повеќе

ФОТО: Тренинг на Хималаите со Д-р Петков

Гевгелискиот алпинист Георги Петков денеска со висински тренинг над 5.800 метри од Хималајскиот масив

Повеќе

Гевгелискиот патник кон Еверест стигна до базниот камп на 5325 мнв

Khumbu Himal е базниот камп на Хималаите лоциран на 5.325 метри надморска висина од каде меѓународната експедиција во која се наоѓа и гевгелискиот алпинист Д-р Ѓорги Петков ќе остане наредните шест

Повеќе

Реал во осмо последователно полуфинале

Реал Мадрид поразен на свој терен дома од Јувентус, но сепак се избори за полуфинале во Лигата на Шампиони

Повеќе

Почина Мирче Ќорнаков - најдобриот гевгелиски мотокросист

Шесткратен првак на Македонија во мотокрос, параглајдерист, кајакар и неуморен трагач по спортските возбуди

Повеќе

Д-р Петков - за седум дена на пола пат кон Еверест

Гевгелискиот патник до највисокиот врв на светот Монт Еверест, Д-р Ѓорги Петков денеска пристигна до кампот Гокио кој се наоѓа на 4.800 метри надморска висина на  Хималаите

Повеќе

КК Кожув носи значајни бодови од Скопје

Кожув го совлада Карпош Соколи во Скопје во последниот натпревар од првото коло на плеј-аутот од кошаркарскиот шампионат на Македонија

Повеќе

Мурињо јуниор по стапките на Мурињо сениор

Жозе Мурињо „потпиша“ со својот син за тренерскиот тим во Манчестер Јунајтед 

Повеќе

Испраќање на Д-р Петков од планинарите и сограѓаните

Утрово во седиштето на ПД „Кожуф“ испратен д-р Ѓорги Петков од бројната дружина гевгелиски планинари и свои сограѓани на пат кон Еверест

Повеќе

Д-р Ѓорѓе Петков тргнува на покривот на светот - Монт Еверест

Шестчлена екипа од која само гевгеличанецот д-р Ѓорги Петков е од Балканот тргнува на алпинистичката експедиција за искачување на највисокиот врв на светот - Монт Еверест 8.848

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.