Топ Новости >

Вечерва Македонија против Шпанија

  • Недела, Јан 21 2018

 


 

Македонската ракомeтна репрезентација вечерва со почеток во 20:30 часот, ќе го одигра првиот натпревар во втората фаза со репрезентацијата на Шпанија.

Македонија во Групата 2 влезе со три бода, најмногу од сите репрезентации, а Шпанците вледоа со бод помалку.

Овој натпревар може да не доближи како никогаш досега во нашата ракометна историја до полуфинале. Доколку на овој дуел освоиме бод или два, тогаш ќе ни треба само победа над Чешка за да играме во полуфиналето.

- Шпанија е селекција од самиот врв, најнезгоден противник со кого ќе играме на ова ЕП, шансите се 50-50, а доколку победиме со една нога ќе бидеме во полуфинале. Треба да ја дадеме најдобрата партија за да победиме - изјави Филип Миркуловски.

Статистички гледно, во досегашните дуели на нашата репрезентација со Шпанија, шпанците имаат остварено пет победи.

Македонските навивачи ќе преовладуваат на трибините и тоа ќе биде значаен ветер во грбот за нашите ракометари.

Пред овој натпревар се игра дуелот Германија – Данска во 18:15 часот.


 

Македонски планинари искачија два врва на Витоша во Бугарија

Три македонски планинарски друштва се искачија на два врва од планината Витоша Бугарија

Повеќе

Шпанија првпат европски шампион во ракомет

После победата над Шведска, Шпанија за првпат на врвот на европскиот ракомет

Повеќе

Вечерва финале Шведска и Шпанија

Финалниот меч на тринаесеттото Европско ракометно првенство меѓу Шведска и Шпанија ќе се игра вечерва во 20:30 часот.
Претходно, од 18 часот за бронза ќе играат Франција и Данска

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Македонија останува без Кире на првенството

ЕХФ потврди дека првенството за Кире Лазаров е завршено

Повеќе

Вечерва Македонија против Шпанија

Натпреварот меѓу нашата репрезентација и Шпанија се игра во почеток во 20:30 часот

Повеќе

Македонија одигра нерешено со Германија

Со резултат 25:25 Македонија вечерва се израмни во вредностите со актуелниот европски ракометен првак Германија

Повеќе

Поради „гакиците“ под шорцеви и чорапите Македонија казнета од ЕХФ

Федерацијата е казнета со 1.000 евра поради „гаќиците“ под шорцевите. 1.000 евра има казна и за чорапите на дуелот со Словенија

Повеќе

Македонија со втора победа на EHF

Нови четири бода за македонската ракометна репрезентација со победата на репрезентацијата на Црна Гора на Европското првенство во Хрватска

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.