Топ Новости >

Македонија останува без Кире на првенството

  • Понеделник, Јан 22 2018

 


 

Европската ракометна федерација на својот профил на Твитер објави дека Македонската ракометна репрезентација останува без својот капитенот Кире Лазаров до крајот на Европското првенство.

Лазаров ја повреди задната ложа на десната нога во 11. минута од вчерашниот натпревар со Шпанија и потоа веќе не влезе во игра. Селекторот Раул Гонсалес веднаш по средбата изрази сомнеж дека Кире ќе може повторно да игра на ова првенство и за веста што ја објави ЕХФ сѐ уште нема официјална потврда и од таборот на репрезентацијата. За тоа се чекаа резултатите од прегледите во Загреб.

„Лоша вест за играчите кои се повредија на мечевите во Вараждин. Кире Лазаров и Паул Друкс завршија со настапот на Европското првенство во Хрватска“, објави ЕХФ.

Македонија мора да победи на преостанатите две средби од втората фаза со Чешка и Данска, доколку сака да се пласира во полуфиналето, но по повредата на Лазаров, тоа ќе биде исклучително тешко.


 

Македонски планинари искачија два врва на Витоша во Бугарија

Три македонски планинарски друштва се искачија на два врва од планината Витоша Бугарија

Повеќе

Шпанија првпат европски шампион во ракомет

После победата над Шведска, Шпанија за првпат на врвот на европскиот ракомет

Повеќе

Вечерва финале Шведска и Шпанија

Финалниот меч на тринаесеттото Европско ракометно првенство меѓу Шведска и Шпанија ќе се игра вечерва во 20:30 часот.
Претходно, од 18 часот за бронза ќе играат Франција и Данска

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Македонија останува без Кире на првенството

ЕХФ потврди дека првенството за Кире Лазаров е завршено

Повеќе

Вечерва Македонија против Шпанија

Натпреварот меѓу нашата репрезентација и Шпанија се игра во почеток во 20:30 часот

Повеќе

Македонија одигра нерешено со Германија

Со резултат 25:25 Македонија вечерва се израмни во вредностите со актуелниот европски ракометен првак Германија

Повеќе

Поради „гакиците“ под шорцеви и чорапите Македонија казнета од ЕХФ

Федерацијата е казнета со 1.000 евра поради „гаќиците“ под шорцевите. 1.000 евра има казна и за чорапите на дуелот со Словенија

Повеќе

Македонија со втора победа на EHF

Нови четири бода за македонската ракометна репрезентација со победата на репрезентацијата на Црна Гора на Европското првенство во Хрватска

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.