Топ Новости >

Вечерва финале Шведска и Шпанија

  • Недела, Јан 28 2018

 


 

Репрезентациите на Шведска и Шпанија вечерва во „Арена Загреб“ ќе го играат финалниот меч на Европскиот ракометен шампионат.

За двете селекции ова ќе биде петто финале на континенталното првенство, а ниту една друга земја нема толку финални средби на Европските шампионати.

Шпанија досега се нема израдувано на победа во финалните средби на Европските првенства.

„Викинзите“ пак чекаат 16 години на европско злато, откако последното (четврто) го освоија пред домашната публика во 2002 година кога ја совладаа Германија 33-31.

Покрај битката за златниот медал, влогот во вечерашното финале е и дотолку поголем, бидејќи победникот директно ќе обезбеди пласман на Светското првенство што следната година ќе се одржи во Германија и Данска.

Финалниот меч на тринаесеттото Европско ракометно првенство меѓу Шведска и Шпанија ќе се игра вечерва во терминот од 20.30 часот.

Претходно, од 18 часот во дуел за бронзата ќе играат светскиот првак Франција и олимпискиот шампион Данска.


 

Македонски планинари искачија два врва на Витоша во Бугарија

Три македонски планинарски друштва се искачија на два врва од планината Витоша Бугарија

Повеќе

Шпанија првпат европски шампион во ракомет

После победата над Шведска, Шпанија за првпат на врвот на европскиот ракомет

Повеќе

Вечерва финале Шведска и Шпанија

Финалниот меч на тринаесеттото Европско ракометно првенство меѓу Шведска и Шпанија ќе се игра вечерва во 20:30 часот.
Претходно, од 18 часот за бронза ќе играат Франција и Данска

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Македонија останува без Кире на првенството

ЕХФ потврди дека првенството за Кире Лазаров е завршено

Повеќе

Вечерва Македонија против Шпанија

Натпреварот меѓу нашата репрезентација и Шпанија се игра во почеток во 20:30 часот

Повеќе

Македонија одигра нерешено со Германија

Со резултат 25:25 Македонија вечерва се израмни во вредностите со актуелниот европски ракометен првак Германија

Повеќе

Поради „гакиците“ под шорцеви и чорапите Македонија казнета од ЕХФ

Федерацијата е казнета со 1.000 евра поради „гаќиците“ под шорцевите. 1.000 евра има казна и за чорапите на дуелот со Словенија

Повеќе

Македонија со втора победа на EHF

Нови четири бода за македонската ракометна репрезентација со победата на репрезентацијата на Црна Гора на Европското првенство во Хрватска

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.