Топ Новости >

Блокотехна ја надигра Струмица на домашен терен

  • Четврток, Мар 22 2018


Блокотехна оствари убедлива победа во 20-то коло од Првата лига, а натпреварот го одбележа капитенот Горан Главчев.

Во триумфот на својот тим од 97:57, плејмејкерот оствари трипл-дабл со 16 поени, десет скока и десет асистенции. Достигнување со кое не можат да се пофалат ни кошаркари со многу поголем стаж во македонската кошарка.

Блокотехна е поквалитетна екипа од Струмица и конечниот исход не е неочекуван. Домаќините беа рамноправни само во првите седум минути, односно до резултат 10-12. Гевгеличани потоа направија серија од 22:0, поведувајќи со 34:10, по што стана јасно дека нема да има никаква неизвесност на овој натпревар.

Позначителна минутажа добија младите кошаркари на Блокотехна. Лазаревски на теренот помина 30 минути, а Колев речиси 24. Вториот максимално ја искористи шансата и заврши како трет стрелец во својата екипа, со 14 поени.

Во редовите на домашната екипа, се истакна Абрашев кој постигна 19 поени.

Фото:  баскетбал.мк - Горан Главчев на мечот во Скопје, победата на гости кај МЗТ во Аеродром

 


Реал со победа над Баерн

150та победа на Реал Мадрид во Лига на шампиони

Повеќе

82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

Златен гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн 

Повеќе

25-ти јубилеен меморијален марш Перо Илиевски до Хума

Во чест и сеќавање на еден од основачите на шестдецениското планинарско друштво од Гевгелија „Кожуф“ - Перо Илиевски (1930-1992 г.)

Повеќе

Премин на ледени кањони на Хималаите со д-р Петков

ФОТО: Како изгледа петипол часовен тренинг на Хималаите на 5.850 метри надморска височина?

Повеќе

Ѓокович елиминиран од Тием во Монте Карло

Изгубени шансите за пласман во осминафиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло за српскиот тенисер, некогаш светски рекет број 1

Повеќе

ФОТО: Тренинг на Хималаите со Д-р Петков

Гевгелискиот алпинист Георги Петков денеска со висински тренинг над 5.800 метри од Хималајскиот масив

Повеќе

Гевгелискиот патник кон Еверест стигна до базниот камп на 5325 мнв

Khumbu Himal е базниот камп на Хималаите лоциран на 5.325 метри надморска висина од каде меѓународната експедиција во која се наоѓа и гевгелискиот алпинист Д-р Ѓорги Петков ќе остане наредните шест

Повеќе

Реал во осмо последователно полуфинале

Реал Мадрид поразен на свој терен дома од Јувентус, но сепак се избори за полуфинале во Лигата на Шампиони

Повеќе

Почина Мирче Ќорнаков - најдобриот гевгелиски мотокросист

Шесткратен првак на Македонија во мотокрос, параглајдерист, кајакар и неуморен трагач по спортските возбуди

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.