Топ Новости >

Мугуруза со победничкиот трофеј на Вимблдон

  • Недела, Јул 16 2017


Шпанката Гарбиње Мугуруза за прв пат во својата кариера го освои престижниот трофеј на Вимблдон, станувајќи 14- та носителка на победничкиот трофеј, откако без проблеми во финалето ја совлада далеку поискусната Американка, Венус Вилијамс.

Габриње Мугуруза е победник на 131-то издание на Грен слем турнирот, Вимблдон во женска конкуренција. Со 2-0 во сетови ја надигра 37-годишната Венус Вилијамс.

Во првиот сет се водеше голема борба за секој поен. Тениската претстава што ја понудија двете тенисерки беше достојна за Грен слем финале. Вилијамс имаше 5:4 и две сет топки, но Мугуруза ги одбрани, успеа да „врзе“ три гема во низа и направи пресврт за водство од 1:0.

Токму двете неискористени сет топки на американката го променија целиот натамошен тек на натпреварот. Нејзината игра се распадна во продолжението, а Шпанката нижеше поен по поен и, стилски, со девет гема едноподруго ја остави на нула и го завери најголемиот успех во кариерата. Втор Грен слем трофеј, по оној на Ролан Гарос минатата година.

Мугуруза е првата шпанска тенисерка по Кончита Мартинез во 1994 година која ја покори конкуренцијата на Вимблдон.

 


Одбележан четвртиот патронат на Томе Шутов - Кротки

На овогодинешниот четврти патронат учествуваа стотина планинари и љубители на природата како од Гевгелија така и од неколку планинарски друштва од Македонија и Белград

Повеќе

Маленко - нов претседател на Пливачката федерација на РМ

Македонската пливачка легенда, Александар Маленко е именуван за нов претседател на пливачката федерација на нашaта земја

Повеќе

Европскиот ракометен првак Вардар доминираше над германскиот клуб РНЛ

Бранителот на титулата во Лигата на шампионите, Вардар одговори на предизвикот со победа над Рајн Некар Левен (30-26)

Повеќе

Гевгелиските планинари на врвот Љуботен

По повод 13-ти ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, ПД „Макпетрол“ и „Трансверзалец“ организираа искачување на врвот Љуботен на Шара планина

Повеќе

Фудбалерите со победа, кошаркарите со пораз

Гевгелиските истоимени тимови „Кожуф“ викендов со различни резултати на терен

Повеќе

Пехар за Федерер против Дел Порто во Базел

Ова е осма титула на Федерер во својот роден град Базел, извојувана со резултат 2 - 1 во сетови против аргентинецот Дел Порто

Повеќе

ЕХФ: Вардар е најмоќен тим во Европа

Македонскиот ракометен првак Вардар е назначен за најдобар тим во Европа, на најновата листа направена од ЕХФ 

Повеќе

13-ти планинарски меморијал Кангата

ПД „Кожуф“ како организатор беше домаќин на над 200 планинари на традиционалниот планинарски меморијал Димитар Кангов - Кангата

Повеќе

Кристијан Роналдо - најдобар фудбалер на годината

Наградата „The Best“ за најдобар фудбалер за 2017 повторно во рацете на Португалецот, кој слави две години по ред како прв на ранг листата на ФИФА и тоа пред Меси

Повеќе

Хамилтон триумфираше на Јапонското ГП во Сузука

Хамилтон без мака до пехарот во Сузука, Фетел повторно не ја заврши трката

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.