Топ Новости >

Болт трет на трката на 100 метри, победи американецот Гетлин

• Недела, Авг 06 2017

Најбрзиот човек на светот Усаин Болт ја загуби финалната трка на 100 метри од Американецот Џастин Гетлин.
Со резултат до 9,95 тој се пласира на третото место на светското атлетско првенство кое со одржува во Лондон. За една стотинка побрз од него беше американскиот атлетичар Колмен со 9,94, а за само 3 стотинки Гетлин беше побрз од атлетската машина од Јамајка и го доби златниот медал со резултат од 9,92 секунди

Гетлин го победи Болт, но гестот со кој го испрати „кралот“ на атлетиката е тема број еден на интернет, за кое кружи и видео.

Гетлин направи неверојатен пресврт и успеа да заврши пред Колмен и Болт, а пред да почне да го прави почесниот победнички круг, му се поклони на неповторливиот „крал“ на атлетиката од кого доби прегратка и пријателски поздрав.

Болт го изгуби светскиот трон заради лошиот старт. Како и во полуфиналето, успеа во финишот да го надополни поголемиот дел од заостатокот, но немаше доволно време ниту сила во фото-финишот да ги надмине Американците. Дали е можеби проблемот повредата на грбот за која што подолго време бил на лекување во Германија.

Публиката во Лондон наместо по победникот скандираше по Усаин Болт кој годинава најави дека сака да се повлече од атлетските патеки како непобеден. Тоа не му успеа во финалната трка вечерва, но затоа изјави: „Сакам да помине многу време додека важи мојот светски рекорд од 9,58 на патеката од 100 метри. Сакам кога моите деца ќе имаат 15 години да им речам - „Ете се' уште сум непобеден и најбрзиот човек на светот“.

Ова се годините на освоените први места и златни медали на светските и олимписки натпреварувања на Болт. После ова го чека работно место во „Пума“ чиј бренд го носи за цело време на својата успешна атлетска кариера.

Три меѓународни акции на ПД „Кожуф“ Гевгелија

Годинава искачени пет меѓународни планински врвови во Иран, Мароко и Италија од шесторица гевгелиски планинари

Повеќе

УЕФА: Благодариме Македонија, фантастични домаќини на Суперкупот 2017!

Порака од УЕФА со благодарност до македонската јавност

Повеќе

Реал Мадрид го одбрани Супер купот во Скопје

Кралевите славеа против Манчестер Јунајтед со 2:1

Повеќе

Американецот Гетлин го украде спринтерското шоу, плачеше по победата, а „кралот“ на спринтерите јамајканецот Усаин Болт со овации дочекан од публиката

Повеќе

Федерер го освои трофејот на Вимблдон без изгубен сет

Тениски терминатор - го растури хрватот Марин Чилиќ со 3-0 во сетови

Повеќе

Мугуруза со победничкиот трофеј на Вимблдон

Шпанката Гарбиње Мугуруза за прв пат во својата кариера го освои престижниот трофеј на Вимблдон

Повеќе

Меѓународна акција за искачување на Ниџе

Македонско-грчка соработка на планинарите во еднодневна акција за искачување на трите врва на планината Ниџе од грчка страна

Повеќе

Вардар европски ракометен шампион

Екипата на „Вардар“ е нов европски првак откако вечерва во Келн во финалето на ракометната Лига на шампиони, го совлада Парис Сен Жермен со 24:23

Повеќе

Радост - и коментаторот шекна

Повеќе

Реал Мадрид го освои пехарот на ЛШ

12-та победничка титула на кралскиот клуб од Мадрид во 25 годишната традиција на Лигата на Шампионите