Топ Новости >

Болт трет на трката на 100 метри, победи американецот Гетлин

  • Недела, Авг 06 2017


Најбрзиот човек на светот Усаин Болт ја загуби финалната трка на 100 метри од Американецот Џастин Гетлин.
Со резултат до 9,95 тој се пласира на третото место на светското атлетско првенство кое со одржува во Лондон. За една стотинка побрз од него беше американскиот атлетичар Колмен со 9,94, а за само 3 стотинки Гетлин беше побрз од атлетската машина од Јамајка и го доби златниот медал со резултат од 9,92 секунди

Гетлин го победи Болт, но гестот со кој го испрати „кралот“ на атлетиката е тема број еден на интернет, за кое кружи и видео.

Гетлин направи неверојатен пресврт и успеа да заврши пред Колмен и Болт, а пред да почне да го прави почесниот победнички круг, му се поклони на неповторливиот „крал“ на атлетиката од кого доби прегратка и пријателски поздрав.Болт го изгуби светскиот трон заради лошиот старт. Како и во полуфиналето, успеа во финишот да го надополни поголемиот дел од заостатокот, но немаше доволно време ниту сила во фото-финишот да ги надмине Американците. Дали е можеби проблемот повредата на грбот за која што подолго време бил на лекување во Германија.

Публиката во Лондон наместо по победникот скандираше по Усаин Болт кој годинава најави дека сака да се повлече од атлетските патеки како непобеден. Тоа не му успеа во финалната трка вечерва, но затоа изјави: „Сакам да помине многу време додека важи мојот светски рекорд од 9,58 на патеката од 100 метри. Сакам кога моите деца ќе имаат 15 години да им речам - „Ете се' уште сум непобеден и најбрзиот човек на светот“.Ова се годините на освоените први места и златни медали на светските и олимписки натпреварувања на Болт. После ова го чека работно место во „Пума“ чиј бренд го носи за цело време на својата успешна атлетска кариера.

 


Одбележан четвртиот патронат на Томе Шутов - Кротки

На овогодинешниот четврти патронат учествуваа стотина планинари и љубители на природата како од Гевгелија така и од неколку планинарски друштва од Македонија и Белград

Повеќе

Маленко - нов претседател на Пливачката федерација на РМ

Македонската пливачка легенда, Александар Маленко е именуван за нов претседател на пливачката федерација на нашaта земја

Повеќе

Европскиот ракометен првак Вардар доминираше над германскиот клуб РНЛ

Бранителот на титулата во Лигата на шампионите, Вардар одговори на предизвикот со победа над Рајн Некар Левен (30-26)

Повеќе

Гевгелиските планинари на врвот Љуботен

По повод 13-ти ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, ПД „Макпетрол“ и „Трансверзалец“ организираа искачување на врвот Љуботен на Шара планина

Повеќе

Фудбалерите со победа, кошаркарите со пораз

Гевгелиските истоимени тимови „Кожуф“ викендов со различни резултати на терен

Повеќе

Пехар за Федерер против Дел Порто во Базел

Ова е осма титула на Федерер во својот роден град Базел, извојувана со резултат 2 - 1 во сетови против аргентинецот Дел Порто

Повеќе

ЕХФ: Вардар е најмоќен тим во Европа

Македонскиот ракометен првак Вардар е назначен за најдобар тим во Европа, на најновата листа направена од ЕХФ 

Повеќе

13-ти планинарски меморијал Кангата

ПД „Кожуф“ како организатор беше домаќин на над 200 планинари на традиционалниот планинарски меморијал Димитар Кангов - Кангата

Повеќе

Кристијан Роналдо - најдобар фудбалер на годината

Наградата „The Best“ за најдобар фудбалер за 2017 повторно во рацете на Португалецот, кој слави две години по ред како прв на ранг листата на ФИФА и тоа пред Меси

Повеќе

Хамилтон триумфираше на Јапонското ГП во Сузука

Хамилтон без мака до пехарот во Сузука, Фетел повторно не ја заврши трката

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.