Топ Новости >

Реал Мадрид го одбрани Супер купот во Скопје

• Среда, Авг 09 2017

Реал Мадрид, носителот на титулата од Лигата на Шампионите и 41 Суперкуп Реал Мадрид, ја одбрани својата титула и стана носител на трофејот од 42-от Суперкупот на УЕФА кој се одржа синиќа во Скопје. Кралските избраници на Зидан натпреварот го почна без главната ѕвезда Кристијано Роналдо. Тој сепак остана на клупата за резерви, затоа што почна да тренира пред три дена, па премногу беше ризичен потегот тренерот Зидан да го пушти на теренот.

Резултатот во Суперкуп пресметката го отвори Реал Мадрид во 24-та минута од натпреварот.

Кралевите приредија одлична акција. Карвахал се покажа во одлично светло, проигра до Касемиро, а фудбалерот од средниот ред ја искористи втората шанса на мечот, успеа да ја затресе мрежата на Де Хеа. Заслугата беше заедничка на двајцата фудбалери. Претходно, на десет минути пред да се отвори резултатот, бразилецот Касемиро неискористи шанса, откако ја прими топката на Крос од корнер, но ударот заврши во стативата на Манчестер Јунајтед.

Инаку во текот на првото полувреме, Реал Мадрид покажа повеќе, го имаше поседот на топката и чисти шанси, но само еднаш се затресе мрежата и резултатот 1-0 остана до полувремето. Интересен и редок момент беше паузата за вода и одмор од жешкото време по половина час игра на Телеком Арената. Во второто полувреме, Манчестер имаше шанса да налаи преку Лукаку, но не успеа, Навас ја одби топката на Погба кој биеше со глава, а Лукаку од убава позиција шутираше кон голот но ја погоди гредата. Но, само неколку минути подоцна се поправи и одбиената топка на Матиќ ја смести во голот на Реал. Неколку минути пред крајот Роналдо влезе во игра и истрча пред скопската публика.

До крајот резултатот не се промени, Реал Мадрид со 2-1 триумфираше и го одбрани трофејот од УЕФА Суперкуп натпреварувањето.

Кристијан Роналдо - најдобар фудбалер на годината

Наградата „The Best“ за најдобар фудбалер за 2017 повторно во рацете на Португалецот, кој слави две години по ред како прв на ранг листата на ФИФА и тоа пред Меси

Повеќе

Хамилтон триумфираше на Јапонското ГП во Сузука

Хамилтон без мака до пехарот во Сузука, Фетел повторно не ја заврши трката

Повеќе

„Кралевите“ го покорија Дортмунд

Реал Мадрид можеби е во криза во Шпанија, но во Лигата на шампионите игра беспрекорно

Повеќе

Роналдо влегува во клубот „400“ на Реал Мадрид

Португалскиот 32-годишен голгетер постигна 409 погодоци и 124 асистенции за „галактикосите“ во одиграните 400 натпревари

Повеќе

Македонски и грчки планинари на врвовите на Грамос

Уште една четврта по ред меѓународна акција на планинарите на ПД „Кожуф“ со своите колеги по височините од граничните планински предели во Грција

Повеќе

Нашиот Костадинов со хет трик ја урна Ерменија

Младата фудбалска репрезентација на Македонија со убедлива победа од 3-0 ја победи Ерменија

Повеќе

Три меѓународни акции на ПД „Кожуф“ Гевгелија

Годинава искачени пет меѓународни планински врвови во Иран, Мароко и Италија од шесторица гевгелиски планинари

Повеќе

УЕФА: Благодариме Македонија, фантастични домаќини на Суперкупот 2017!

Порака од УЕФА со благодарност до македонската јавност

Повеќе

Кралевите славеа против Манчестер Јунајтед со 2:1

Повеќе

Болт трет на трката на 100 метри, победи американецот Гетлин

Американецот Гетлин го украде спринтерското шоу, плачеше по победата, а „кралот“ на спринтерите јамајканецот Усаин Болт со овации дочекан од публиката