Топ Новости >

Мајкл Џордан - најбогатиот спортист на сите времиња

  • Вторник, Јан 09 2018

 


 


На листата на магазинот „Форбс“ од Топ 10 најбогати спортисти во светот водат голферите (4-ца на број), 3-ца кошаркари и по еден фудбалер, возач на формула и боксер. 

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан (54 години), според престижниот магазин Форбс, е најбогатиот спортист на сите времиња. 

Водачот на „Булсите“, најдобриот кошаркар на сите времиња досега заработил вкупно 1,85 милијарди долари, а повеќето од нив се договори за спонзорство. Само од реклами на патики во 2015 година има заработено 100 милиони долари отколку во текот на неговата 15 годишна кошаркарска кариера која тежи 94 милиони долари. Со тоа тој е и најплатен пензиониран спортист на сите времиња.  

Покрај Џордан, уште четворица спортисти заработиле повеќе од една милијарда долари во животот. Тоа се голферите Тајгер Вудс (1,7), Арнолд Палмер (1.4), Џек Никлаус (1.2) и поранешниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер, кој заработил точно една милијарда долари. 

Од активните спортисти најбогат е Леброн Џејмс кој е досега во својата кариера заработил 730 милиони долари, а зад него се Кристијано Роналдо (725), Роџер Федерер (675) и Лионел Меси (600). 

Топ 10-те најбогати спортисти на сите времиња се: 

1. Мајкл Џордан (кошарка, САД) 1,85 милијарди долари

2. Тајгер Вудс (голф, САД) 1,7 милијарди долари
3. Арнолд Палмер (голф, САД) 1.4 милијарди долари
4. Џек Никлаус (голф, САД) 1,2 милијарди долари
5. Михаел Шумахер (Формула 1, Германија) 1 милијарда долари 

6. Фил Микелсон (голф, САД) 815 милиони долари
7. Коби Брајант (кошарка, САД), 800 милиони долари
8. Дејвид Бекам (фудбал, Англија) 800 милиони долари

9. Флојд Мејведер (бокс, САД) 785 милиони долари

10. Шекил О’Нил (кошарка, САД) 735 милиони долари

 


Избрано ново раководство на ПД Кожуф Гевгелија

Шестдецениското постоење на ПД „КожуФ“ од Гевгелија продолжува со работа со подмладено раководство

Повеќе

Меѓународната Трка за мир на 7 март поминува низ Гевгелија

Глобалната меѓународна штафета „Трката за мир“, во која се вклучени маратонци-волонтери од целиот свет, задутре на 7 март, во среда, пристигнува во нашата земја 

Повеќе

Девет милиони денари за развој на спортот за 2018 година

Советот на општина Гевгелија ја одобри програмата за развој на спортските активности и манифестации во тековната 2018 година со издвојување на 9.000.000,- денари буџетски средства за популаризација

Повеќе

Македонски планинари искачија два врва на Витоша во Бугарија

Три македонски планинарски друштва се искачија на два врва од планината Витоша Бугарија

Повеќе

Шпанија првпат европски шампион во ракомет

После победата над Шведска, Шпанија за првпат на врвот на европскиот ракомет

Повеќе

Вечерва финале Шведска и Шпанија

Финалниот меч на тринаесеттото Европско ракометно првенство меѓу Шведска и Шпанија ќе се игра вечерва во 20:30 часот.
Претходно, од 18 часот за бронза ќе играат Франција и Данска

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Македонија останува без Кире на првенството

ЕХФ потврди дека првенството за Кире Лазаров е завршено

Повеќе

Вечерва Македонија против Шпанија

Натпреварот меѓу нашата репрезентација и Шпанија се игра во почеток во 20:30 часот

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.