Топ Новости >

Македонски планинари искачија два врва на Витоша во Бугарија

  • Вторник, Јан 30 2018

 


 Три македонски планинарски друштва ПД „Кожуф“ од Гевгелија, „Ентузијаст“ Струмица и „Фрее фикерс“ од Кавадарци и Неготино викендов се искачија на два врва од планината Витоша Бугарија.

Целна дестинација на македонските планинари беше највисокиот Црн врв на висина од 2.290 м.н.в. на планината Витоша, планина која се наоѓа во непосредна близина на бугарската метропола Софија. Попатно беше искачен и врвот Камен Дел, кој се смета за еден од најубавите врвови на планината Витоша, бидејќи од неговата висина се гледа Софија како на дланка.

Искачувањето започна во недела на 28 јануари од планинарскиот дом „Борова Гора“ кој се наоѓа на височина од 1.708 м.н.в. Висинската разлика од 582 метри беше искачена под водство на планинарот од домаќинското друштво од Бугарија, Мирослав Спасов кој беше водич на трасата.

- „По предлог на водичот, а во согласност со сите планинари маршутата на движење беше изменета и наместо од врвот да се спуштиме на Планинарски дом „Алеко“, да направиме еден круг и да се вратиме повторно на планинарски дом „Борова Гора“.

Патеката по која се движевме првично се протегаше по прекрасна борова шума прекриена со снежна покривка, а потоа продолживме по чистина со снег која беше во недоглед до врвот, окако го искачивме највисокиот врв на Витоша направивме мала пауза во планинарскиот дом кој се наоѓа на самиот врв. Од највисокиот врв продолживме кон врвот Камен Дел. Од овде продолживме кон планинарскиот дом „Бор“ а отука кон првичното сместувалиште во домот Борова гора“, ги раскажува своите впечатоци гевгелискиот планинар Ристо Каркалашев.

Искачувањето на врвовите на планината Виташа беше изведена во целосна организација на Планинарското друштво „Кожуф“ од Гевгелија. На истата учествуваа 20 планинари, од кои 11 планинари од Гевгелија и уште 9-мина членови на планинарските друштва од Струмица, Неготино и Кавадарци, дочекани од локален планинар и познавач на висините на Виташа.. Водич на трасата долга 19 километри беше Ристо Каркалашев од ПД „Кожуф“, а му помагаше бугарскиот пријател на висините Мирослав Спасов од Софија.
Ова е првата меѓународна акција на која учествуваат планинари од ПД „Кожуф“ Гевгелија во новата календарска година. Следат уште многу висини за овие неуморни поклоници на искачувањата и природниот амбиент што го нудат планините во Македонија, Балканот и светот на кои планираат да учествуваат членовите на ПД „Кожуф“ во текот на годината. 

Атлетико Мадрид и со играч помалку непоразен во Лондон

Нерешено со Арсенал во првиот полуфинален натпревар од Лига на Европа

Повеќе

Реал со победа над Баерн

150та победа на Реал Мадрид во Лига на шампиони

Повеќе

82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

Златен гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн 

Повеќе

25-ти јубилеен меморијален марш Перо Илиевски до Хума

Во чест и сеќавање на еден од основачите на шестдецениското планинарско друштво од Гевгелија „Кожуф“ - Перо Илиевски (1930-1992 г.)

Повеќе

Премин на ледени кањони на Хималаите со д-р Петков

ФОТО: Како изгледа петипол часовен тренинг на Хималаите на 5.850 метри надморска височина?

Повеќе

Ѓокович елиминиран од Тием во Монте Карло

Изгубени шансите за пласман во осминафиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло за српскиот тенисер, некогаш светски рекет број 1

Повеќе

ФОТО: Тренинг на Хималаите со Д-р Петков

Гевгелискиот алпинист Георги Петков денеска со висински тренинг над 5.800 метри од Хималајскиот масив

Повеќе

Гевгелискиот патник кон Еверест стигна до базниот камп на 5325 мнв

Khumbu Himal е базниот камп на Хималаите лоциран на 5.325 метри надморска висина од каде меѓународната експедиција во која се наоѓа и гевгелискиот алпинист Д-р Ѓорги Петков ќе остане наредните шест

Повеќе

Реал во осмо последователно полуфинале

Реал Мадрид поразен на свој терен дома од Јувентус, но сепак се избори за полуфинале во Лигата на Шампиони

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.