Топ Новости >

Меѓународната Трка за мир на 7 март поминува низ Гевгелија

  • Понеделник, Мар 05 2018


Глобалната меѓународна штафета „Трката за мир“, во која се вклучени маратонци-волонтери од целиот свет, задутре на 7 март, во среда, пристигнува во нашата земја од соседна Грција, преку граничниот премин Богородица. Стапнувајќи на македонско трло, Трката по влезот во Гевгелија движејќи се по улиците „С.М.Данко“ (кај Болницата) и „7 ноември“ (после Полициската станица), ќе пристигне во центарот на градот. Свечениот пречек е планиран за 9 часот, на почетокот од градсото шеталиште непосредно пред супермаркетот „Кит Го“ и просторот до „Македонскипошти“ Гевгелија.

Пораката за мир која ја пренесуваат и споделуваат учесниците на истоимената трка ќе биде пренесена со предавање на „факелот на мирот“ на градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков. Моментот на предавањето и престојот на интернационалниот тим на маратонци во нашиот град ќе биде одбележан и со пригодна програма во чест на светските спортски миротворци.

Потоа, предвидено е факелот да биде понесен од ученици-спортисти од СОУ „Јосиф Јосифовски“ и двете основни училишта во Гевгелија и со штефетно предавање од еден спортист до друг, да се упати, по улиците „Маршал Тито“ и „Борис Кидрич“, од каде што ќе биде испратена до следната дестинација на патот на трката на мирот низ нашата држава. Факелот ќе биде носен низ повеќе општини и ќе пристигне во Скопје, од каде што ќе ја напушти нашата земја.

Дведеценискиот спортски мировен настан „Трката за мир“ датира од 1987 година. Истата се одржува биенално, на секои две години. На својот пат низ европскиот континент територијално поминува низ 49 земји, што претставува траса долга 24.000 км.

 


Избрано ново раководство на ПД Кожуф Гевгелија

Шестдецениското постоење на ПД „КожуФ“ од Гевгелија продолжува со работа со подмладено раководство

Повеќе

Меѓународната Трка за мир на 7 март поминува низ Гевгелија

Глобалната меѓународна штафета „Трката за мир“, во која се вклучени маратонци-волонтери од целиот свет, задутре на 7 март, во среда, пристигнува во нашата земја 

Повеќе

Девет милиони денари за развој на спортот за 2018 година

Советот на општина Гевгелија ја одобри програмата за развој на спортските активности и манифестации во тековната 2018 година со издвојување на 9.000.000,- денари буџетски средства за популаризација

Повеќе

Македонски планинари искачија два врва на Витоша во Бугарија

Три македонски планинарски друштва се искачија на два врва од планината Витоша Бугарија

Повеќе

Шпанија првпат европски шампион во ракомет

После победата над Шведска, Шпанија за првпат на врвот на европскиот ракомет

Повеќе

Вечерва финале Шведска и Шпанија

Финалниот меч на тринаесеттото Европско ракометно првенство меѓу Шведска и Шпанија ќе се игра вечерва во 20:30 часот.
Претходно, од 18 часот за бронза ќе играат Франција и Данска

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Вечерва Македонија - Чешка

После поразот од Шпанија, вечерва со почеток во 20:30 часот одиме јако со Чешка

Повеќе

Македонија останува без Кире на првенството

ЕХФ потврди дека првенството за Кире Лазаров е завршено

Повеќе

Вечерва Македонија против Шпанија

Натпреварот меѓу нашата репрезентација и Шпанија се игра во почеток во 20:30 часот

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.