Топ Новости >

Мозочен удар ја загрози кариерата на Шерон Стоун

  • Четврток, Фев 15 2018

  

Холивудската муза, хероината од познатата сцена „Основен инстинкт“, симбол на новиот холивудски сексипил, Шерон Стоун, десет години мирувала од својата филмска кариера поради последици од преживеан мозочен удар.

Се' уште убавата и заводлива Шерон, на свои 43 годишна возраст доживеала мозочен удар со тешки последици. Три години и била одземена левата страна од телото, ногата, раката, не гледала на левото око и не слушала на левото уво. По мозочниот удар Стоун повторно морала да учи да оди, пишува, чита и додава дека животот целосно и се променил.

За себе вели дека три години учела да си го напише името.

– „Имав само пет отсто шанси за преживување. Кога се вратив дома од болница едвај можев да одам. Колковите ми беа нестабилни и не ја чувствував левата нога. Целата лева страна на телото ми беше мртва. - раскажува актерката која сега е опоравена.

Еден од проблемите било и тоа што не можела никако да помни. Поради помнењето не можела ни да глуми.

Од минатата година веќе започнала со снимање и веројатно задоволна од опоравувањето им признала на новинарите дека и холивудските ѕвезди не се имуни од разболување и последиците од динамичниот и стресен живот.


 

Бенкси со протестен графит

Бенкси преку графит бара ослободување на курдската сликарка од Турција Зехра Доган

Повеќе

АХВ апелира: Не јадете црн дроб од дивеч, има тешки метали

Најголеми отстапувања во присуството на тешки метали во црниот дроб има кај дивечот во реоните на Гевгелија, Велес, Куманово, Прилеп и Струга

Повеќе

Акаденсмиот хор „Керес“ од Солун ќе гостува во Гевгелија

По повод одбележувањето на 20 годишнината од уметничката дејост што ја остварува градскиот мешан хор „Гортинија“ ќе се одржи концертен настап на два хора

Повеќе

Осмомартовски концерт за Денот на жената

„Љубов низ арија ти подарувам“ е празничниот проект на Општина Гевгелија поддржан од Министерството за култура на РМ, посветен на Меѓународниот Ден на жената

Повеќе

Директорот на Домот на културата без програма за работа го бара Народниот

Ничевски: Душата на народот е во културата, а таа е во сериозна криза. Немаме финансиски средства, немаме простор, ниту потребен кадар во Домот на културата и сме на маргините од културниот живот во

Повеќе

Културна популаризација со четири милиони денари буџетска помош

Буџетскииот колач на Општина Гевгелија наменет за културата за 2018 година тежи четири милиони денари наменет за активностите на 54 културни состави, групи и поединци

Повеќе

Започнува заштита на скопскиот Аквадукт

 Министерството за култура започнува акција за заштита и заживување на Скопскиот аквадукт, објект заштитен како културно наследство

Повеќе

Грипот како да не' одминува со само 36 заболени во Гевгелија

Во Македонија близу 8.500 заболени, а во Гевгелија само 36 заклучно со февруарскиот изваштај на Центарот за јавно здравје 

Повеќе

Што наследуваат децата од татковците

Од сите случајни наследни сличности само четири особини се директно наследени од татковците, а за тоа се пресудни гените

Повеќе

Разговорот сам со себе не е лудост

Стручњаците велат дека разговорот помага на умот да се фокусира на задачата што ја извршува во моментот, а да ги игнорира работите кои му го одвлекуваат вниманието 

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.