Топ Новости >

Рангирање на филмските трилогии

  • Четврток, Сеп 07 2017


Познатите филмски трилогии не секогаш привлекуваат еднаква гледаност од публиката. Старото непишано правило дека првиот филм е најдобар и нанадминлив го побиваат неколку култни трилогии: „Кум“, „Терминатор“, „Алиен“, „Војна на ѕвездите“, „Лудиот Макс“ кои имаат подобар ранг на популарност и гледаност со второто продолжение, отколку првиот филм. Во низата следуваат „Х-мен“, „Супермен“, „Спајдермен“ и „Блејд“.

Со подобар ранг на првиот дел, се истакнуваат „Индијана Џонс“, „Ајкула 1“, „Умри машки“, „Рамбо“, „Роки“, „Враќање во иднината“.

Идентичен интерес за сите три филма од трилогијата има кај „Господарот на прстените“.

Некои филмски приказни останале со неспоредливо мала гледаност на третото продолжение.

Во прилог подолу табеларен приказ на рангот на гледаност на светки познатите филмски трилогии.

 


Песната на Балашевиќ „Дно на дното“ забранета во Србија

ВИДЕО: Дали е реално ова што се случува во Србија се прашува јавноста по забраната за емитување на сите радио станици на новата песна од Балашевиќ

Повеќе

Неугледната домаќинка за осум години заработила 33 милиони долари

Во прашање е нејзиниот извонреден глас, а за појавата се погрижија тим стилисти и креатори и, беше родена новата ѕвезда на „Британија има талент 2009“

Повеќе

Фчерашни со новогодишен хит

Крисмас сонг на Фчерашни

Повеќе

„Ono malo sreće“ - Нов албум на Здравко Чолиќ

Најновиот петнаесетти албум на Здравко Чолиќ од 15 декември пуштен во продажба

Повеќе

Осмата сезона на „Игра на тронови“ ќе пристигне во 2019

Софи Тарнер во интервју открива дека осмата последна сезона од „Игра на тронови“ ќе се емитува во 2019 година

Повеќе

Новото лице на Бранџелина

11-годишната Шајло е првото биолошко дете на големото семејство на Анџелина и Пит која наликува на двајцата свои родители 

Повеќе

Промоција на нова песна на Тоше Проески

Најава за нов албум со снимките на Тоше снимени во Лондон 

Повеќе

Документарец за режисерот Спилберг

Излезе првиот трајлер за документарниот филм посветен за живото и работата на легендарниот филмски режисер Стивен Спилберг

Повеќе

Почина Љубиша Самарџиќ

Филмскиот Шурда, Смоки и многу други партизански лика останаа на филмските ленти, а нивниот изведувач, актерот Љубиша Самарџиќ почина вчера, 8 септември во 81 година од животот

Повеќе

Рангирање на филмските трилогии

Не секогаш првиот филм од трилогијата е и најгледан

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.