Топ Новости >

Документарец за режисерот Спилберг

  • Четврток, Сеп 28 2017


Излезе првиот трејлер за документарниот филм на Ејч-би-о за Стивен Спилберг, снимен под едноставен наслов „Спилберг“. Легендарниот режисер, кој својата кариера ја започна зад камерата, сега седна пред неа и со режисерката и продуцент Сузан Лејси одработи речиси 30-часовно интервју.

Документарецот, кој премиерно ќе биде прикажан на 7 октомври, дава опсежен увид во кариерата на Спилберг, но и детали за неговиот приватен живот, односот со актерите и другите режисери и за многу други работи. Така, меѓу другото, низ филмот може да се сознае и за почетоците на кариерата на овој режисер, кога како младо момче снимал филмови на супер осумка (посветата на тие денови е одличен SF Super 8 на која работел со режисерот Џ. Џ. Абрамс).

Освен за почетоците, филмот говори и за тоа колку врз продолжението на неговата кариера влијание имало и познанството со великаните како Мартин Скорсезе и Џорџ Лукас, како и за најголемите препреки со кои се соочувал снимајќи некои од неговите најголеми филмски хитови. За целосна слика за Спилберг, режисерката Лејси интервјуирала и многу актери и режисери кои соработувале со него, па така во документарецот се појавуваат и Мартин Скорсезе, Лијам Нисон, Кејт Бланшет, Брајан де Палма и многу други.Спилберг несомнено е еден од најголемите режисери во историјата на филмот и еден од ретките што успешно се занимавале со толку различни жанрови и теми. Освен тоа, Спилберг инспирирал и многу млади режисери со своите класици, како „Ајкула“ „Е.Т.“, „Блиски средби од трет вид“, „Индијана Џонс“..., едноставно има премногу филмови за сите да се набројат. Тој е еден од основачите на студиото „Дрим Воркс“ каде што се создадени класиците како „Спасувањето на војникот Рајан“ и „Шрек“. И досега медиумите многу пишувале за кариерата на Спилберг, но новиот документарец на Ејч-би-о ветува подлабок и поблизок увид во умот, фантазијата и креативниот процес на еден од најголемите мајстори на филмот.

Извор: Факултети.мк


Втора преобразба на оскаровката Шарлиз Терон

Холивудската убавица се здебелила 20 килограми и е препознатлива, но чувствува депресија од изгледот и новата филмска улога

Повеќе

Викторија Бекам критикувана за роденденска торта

Бившата Спаксица доживеала осуда од јавноста за овошната торта со која го прославила својот 44-ти роденден

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Хрватска

Македонскиот гитарист Влатко стефановски ја воодушеви хрватската публика во преполната сала „Ватрослав Лисински“ во Загреб

Повеќе

Импозантно отварање на Д Фестивал со настап на Пол Ван Дајк

Тридневниот музички фестивал во Дојран од 6-ти до 8-ти јули започнува со светскиот ДЈ на електронска музика Paul Van Dyk

Повеќе

Џамбо Агушев на улицата на славните во Холивуд

ВИДЕО: Снимен нов спот „Let's Go to Hollywood“ со трубачкиот оркестар Агушеви

Повеќе

Избрани композициите за Фолк Фест 2018

19 композиции за годинашното издание на валандовскиот фолклорен фестивал 2018

Повеќе

Бред Пит и Леонардо ДиКаприо во најновиот филм на Тарантино

Квентин Тарантино ги здружи Бред и ДиКаприо во новиот филм за убиствата на кланот Менсон во филмската приказна „Си беше еднаш во Холивуд“

Повеќе

Претставена нашата песна за Евросонг 2018

Преку видео спот претставена нашата песна за Евровизија 2018

Повеќе

Доделени оскарите

„Обликот на водата“ го доби оскарот за најдобар филм на 90-тите доделувања на наградите Оскар

Повеќе

Објaвени номинациите за годинешните Оскари

Во недела на 4 март ќе се одржи 90-тото по ред издание на доделување на филмските награди Оскар

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.