Топ Новости >


Од вкупно девет филмови кои се натпреваруваа во најпрестижната награда „Оскар за најдобар филм“, златната статуетка ја понесе филмската екипа на „Обликот на водата“. На минатогодишните презентери за најдобар филм, кои направија гаф во прогласувањето на најдобар филм, Ворен Бити и Феј Данавеј повторно им беше доделена честа да го прогласат најдобриот филм според гласовите на Американската филмска академија.

Френцис Мекдорманд беше избрана за најдобра актерка за глумата во одличниот „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“.

Гери Олдман го доби оскарот за најдобар актер во улогата на Винстон Черчил во филмот „Најтемниот час“.

Оскар за споредна машка улога доби актерот Сем Роквел кој глуми несовесен полицаец што ја занемарил истрагата на убиството на силувана локална девојка од филмот „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“, но трогателната приказна го трансформира неговото однесување.

Оскарот за споредна женска улога го доби Allison Janney која глуми мајка во филмот „I Tonya“ на надарена лизгачка што со својата упорна амбиција за успех ја уништува кариерата на својата ќерка.

Режисерот на најдобриот филмско остварување „Обликот на водата“ Гилермо Дел Торо стана носител на статуетката за најдобра режија. За себе рече дека е имигрант, дека живеел во многу држави во Америка и така го осознал животот и се заблагодари што Америка му пружала можноста да твори и остварува и да успее во светот на филмот. Својата статуетка ја посвети на сите млади филмаџии кои имаат амбиција да успеат во филмската уметност.

Филмот „Blade Runner 2049“ доби два оскари, за најдобра кинематографија и најдобри визуелни ефекти.

Трансформацијата на Гери Олдман во филмот „Најтемниот час“ во ликот на премиерот Винстон Черчил, секој ден траела по четири часа пред снимање, со што тимот на шминќери го заработи оскарот во оваа филмска категорија.

Историската воена драма „Данкирк“ која се базира на настаните од 1940 година со германската инвазија на Европа, доби награда за најдоар звук, награда за монтажа на звук и најдобра филмска монтажа.

Филмските „тешкаши“ Стивен Спилберг кој е режисер на филмот „The Post“ во кој глумат Мерил Стрип и Том Хенкс, покрај номинацијата за најдобра женска актерка, не доби ниту една награда.


 

Избрани композициите за Фолк Фест 2018

19 композиции за годинашното издание на валандовскиот фолклорен фестивал 2018

Повеќе

Бред Пит и Леонардо ДиКаприо во најновиот филм на Тарантино

Квентин Тарантино ги здружи Бред и ДиКаприо во новиот филм за убиствата на кланот Менсон во филмската приказна „Си беше еднаш во Холивуд“

Повеќе

Претставена нашата песна за Евросонг 2018

Преку видео спот претставена нашата песна за Евровизија 2018

Повеќе

Доделени оскарите

„Обликот на водата“ го доби оскарот за најдобар филм на 90-тите доделувања на наградите Оскар

Повеќе

Објaвени номинациите за годинешните Оскари

Во недела на 4 март ќе се одржи 90-тото по ред издание на доделување на филмските награди Оскар

Повеќе

Нов видео спот на Дубиоза колектив

Видео спот кој во паќет со песната ги исмева реалните шоуа

Повеќе

Мозочен удар ја загрози кариерата на Шерон Стоун

И холивудските ѕвезди се луѓе. Не се имуни ниту на стрес, ниту на болести

Повеќе

Почина српскиот актер Небојша Глоговац

По тешка болест, почина српскиот актер Небојша Глоговац на 48-годишна возраст, јавија српските медиуми

Повеќе

Денес се одбележуваат 37 години од раѓањето на Тоше Проески

На 25-ти јануари (на денешен ден) Тоше требаше да наполни 37 години

Повеќе

Песната на Балашевиќ „Дно на дното“ забранета во Србија

ВИДЕО: Дали е реално ова што се случува во Србија се прашува јавноста по забраната за емитување на сите радио станици на новата песна од Балашевиќ

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.