Топ Новости >

Почина музичкиот титан - Леонард Коен

  • Петок, Ное 11 2016

 


На 82-годишна возраст почина музичката легенда Леонард Коен. Тој беше еден од највлијателните музичари и текстописци од 1960-те години. Засега причината за неговата смрт не е позната, само дека комеморацијата ќе се одржи наредниве неколку дена.

Меѓу познатите нумери е на Коен се „Hallelujah“ , како и „Suzanne“ „Bird on a Wire“ „Hey, That's No Way to Say Good-bye“ и други.

На 21 септември го објави последниот албум „You Wanted It Darker“.

Коен стана член во Рок-ен-рол галеријата на славните во 2008-та година, а наградата за животно дело Греми ја доби во 2010-та. Добитник е на 40 награди за музика и литература.

Пејачката Бет Мидлер напиша на Твитер дека си заминал уште еден волшебен глас. Џастин Тимберлејк го нарече Коен неспоредлива душа. Актерот Расел Кроу се заблагодари на Коен за сите мирни ноќи, за размислите, за перспективите и за вистината, проткаени во неговите песни.

Коен беше еден од највлијателните уметници во музиката, кои се појавија во 60-тите години на минатиот век, заедно со нобеловиот лауреат за литература Боб Дилан и канадската музичарка Џони Мичел.
Неговиот впечатлив баритон и поетската лирика раскажуваа приказни за љубов, омраза, смрт, војна и мир, со што ја заработи титулата „висок свештеник на патосот“ и „кум на мракот“.

Неговото дело опфаќа пет децении во кои објави 14 студиски албуми, од кои последниот во септември годинава.
 

Почина светски познатиот DJ Avicii

Светски познатиот DJ Avicii, еден он светските имиња на денс музиката, пронајден мртов во Оман

Повеќе

Втора преобразба на оскаровката Шарлиз Терон

Холивудската убавица се здебелила 20 килограми и е препознатлива, но чувствува депресија од изгледот и новата филмска улога

Повеќе

Викторија Бекам критикувана за роденденска торта

Бившата Спаксица доживеала осуда од јавноста за овошната торта со која го прославила својот 44-ти роденден

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Хрватска

Македонскиот гитарист Влатко стефановски ја воодушеви хрватската публика во преполната сала „Ватрослав Лисински“ во Загреб

Повеќе

Импозантно отварање на Д Фестивал со настап на Пол Ван Дајк

Тридневниот музички фестивал во Дојран од 6-ти до 8-ти јули започнува со светскиот ДЈ на електронска музика Paul Van Dyk

Повеќе

Џамбо Агушев на улицата на славните во Холивуд

ВИДЕО: Снимен нов спот „Let's Go to Hollywood“ со трубачкиот оркестар Агушеви

Повеќе

Избрани композициите за Фолк Фест 2018

19 композиции за годинашното издание на валандовскиот фолклорен фестивал 2018

Повеќе

Бред Пит и Леонардо ДиКаприо во најновиот филм на Тарантино

Квентин Тарантино ги здружи Бред и ДиКаприо во новиот филм за убиствата на кланот Менсон во филмската приказна „Си беше еднаш во Холивуд“

Повеќе

Претставена нашата песна за Евросонг 2018

Преку видео спот претставена нашата песна за Евровизија 2018

Повеќе

Доделени оскарите

„Обликот на водата“ го доби оскарот за најдобар филм на 90-тите доделувања на наградите Оскар

Повеќе

 


 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.