Топ Новости >

Рангирање на филмските трилогии

  • Четврток, Сеп 07 2017


Познатите филмски трилогии не секогаш привлекуваат еднаква гледаност од публиката. Старото непишано правило дека првиот филм е најдобар и нанадминлив го побиваат неколку култни трилогии: „Кум“, „Терминатор“, „Алиен“, „Војна на ѕвездите“, „Лудиот Макс“ кои имаат подобар ранг на популарност и гледаност со второто продолжение, отколку првиот филм. Во низата следуваат „Х-мен“, „Супермен“, „Спајдермен“ и „Блејд“.

Со подобар ранг на првиот дел, се истакнуваат „Индијана Џонс“, „Ајкула 1“, „Умри машки“, „Рамбо“, „Роки“, „Враќање во иднината“.

Идентичен интерес за сите три филма од трилогијата има кај „Господарот на прстените“.

Некои филмски приказни останале со неспоредливо мала гледаност на третото продолжение.

Во прилог подолу табеларен приказ на рангот на гледаност на светки познатите филмски трилогии.

 


Тридневен Рок Фест во МКЦ

Од утре па до недела, тридневниот Рок Фест во Скопје со понуда на музички, филмски и фото изложбени содржини - утрешниот музички дел е натпреварувачки

Повеќе

Почина светски познатиот DJ Avicii

Светски познатиот DJ Avicii, еден он светските имиња на денс музиката, пронајден мртов во Оман

Повеќе

Втора преобразба на оскаровката Шарлиз Терон

Холивудската убавица се здебелила 20 килограми и е препознатлива, но чувствува депресија од изгледот и новата филмска улога

Повеќе

Викторија Бекам критикувана за роденденска торта

Бившата Спаксица доживеала осуда од јавноста за овошната торта со која го прославила својот 44-ти роденден

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Хрватска

Македонскиот гитарист Влатко стефановски ја воодушеви хрватската публика во преполната сала „Ватрослав Лисински“ во Загреб

Повеќе

Импозантно отварање на Д Фестивал со настап на Пол Ван Дајк

Тридневниот музички фестивал во Дојран од 6-ти до 8-ти јули започнува со светскиот ДЈ на електронска музика Paul Van Dyk

Повеќе

Џамбо Агушев на улицата на славните во Холивуд

ВИДЕО: Снимен нов спот „Let's Go to Hollywood“ со трубачкиот оркестар Агушеви

Повеќе

Избрани композициите за Фолк Фест 2018

19 композиции за годинашното издание на валандовскиот фолклорен фестивал 2018

Повеќе

Бред Пит и Леонардо ДиКаприо во најновиот филм на Тарантино

Квентин Тарантино ги здружи Бред и ДиКаприо во новиот филм за убиствата на кланот Менсон во филмската приказна „Си беше еднаш во Холивуд“

Повеќе

Претставена нашата песна за Евросонг 2018

Преку видео спот претставена нашата песна за Евровизија 2018

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.