Топ Новости >

Објaвени номинациите за годинешните Оскари

  • Сабота, Мар 03 2018

 


 

Во недела на 4 март ќе се одржи 90-тото по ред издание на доделување на филмските награди Оскар. На овие оскари најмногу номинации имаат филмовите „The Shape of water“, „Dunkirk“ и „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“. Листата на номинирани филмови, актери, ефекти, костимографија, монтажа и се што опфаќа оваа седма уметност изгледа вака:

Најдобар филм:
– “The Shape of Water”
– “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
– “Lady Bird”
– “Get Out”
– “The Post”
– “Dunkirk”
– “Call Me By Your Name'”
– “Phantom Thread”
– “Darkest Hour”

Најдобра режија:
– Гиљермо Дел Торо “The Shape of Water”
– Кристофер Нолан “Dunkirk”
– Џордан Пил “Get Out”
– Грета Гервик “Lady Bird”
– Пол Томас Андерсон “Phantom Thread”

Најдобар актер:
– Тимоти Шамал “Call Me By Your Name”
– Даниел Деј Луис “Phantom Thread”
– Даниел Калуј “Get Out”
– Гери Олдман “Darkest Hour”
– Дензел Вашингтон “Roman J. Israel, Esq”

Најдобра Актерка:
– Сели Ховкинс “The Shape of Water”
– Френсис МекДорманд “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
– Маргот Роби “I, Tonya”
– Серше Ронан “Lady Bird”
– Мерил Стрип “The Post”

Најдобра машка споредна улога:
– Вилјам Дафо
– Вуди Харлесон
– Ричард Џенкинс
– Кристофер Палмер
– Сем Роквел

Најдобра женска споредна улога:
– Мери Џеј Блајџ
– Алисон Џејни
– Лесли Менвил
– Лори Меткалф
– Октавија Спенсер

Номинација за најдобар странски филм
- “A Fantastic Woman”, Чиле
– “The Insult”, Либан
– “Loveless”, Русија
– ”On Body and Soul”, Унгарија
– “The Square” Шведска.


 

Избрани композициите за Фолк Фест 2018

19 композиции за годинашното издание на валандовскиот фолклорен фестивал 2018

Повеќе

Бред Пит и Леонардо ДиКаприо во најновиот филм на Тарантино

Квентин Тарантино ги здружи Бред и ДиКаприо во новиот филм за убиствата на кланот Менсон во филмската приказна „Си беше еднаш во Холивуд“

Повеќе

Претставена нашата песна за Евросонг 2018

Преку видео спот претставена нашата песна за Евровизија 2018

Повеќе

Доделени оскарите

„Обликот на водата“ го доби оскарот за најдобар филм на 90-тите доделувања на наградите Оскар

Повеќе

Објaвени номинациите за годинешните Оскари

Во недела на 4 март ќе се одржи 90-тото по ред издание на доделување на филмските награди Оскар

Повеќе

Нов видео спот на Дубиоза колектив

Видео спот кој во паќет со песната ги исмева реалните шоуа

Повеќе

Мозочен удар ја загрози кариерата на Шерон Стоун

И холивудските ѕвезди се луѓе. Не се имуни ниту на стрес, ниту на болести

Повеќе

Почина српскиот актер Небојша Глоговац

По тешка болест, почина српскиот актер Небојша Глоговац на 48-годишна возраст, јавија српските медиуми

Повеќе

Денес се одбележуваат 37 години од раѓањето на Тоше Проески

На 25-ти јануари (на денешен ден) Тоше требаше да наполни 37 години

Повеќе

Песната на Балашевиќ „Дно на дното“ забранета во Србија

ВИДЕО: Дали е реално ова што се случува во Србија се прашува јавноста по забраната за емитување на сите радио станици на новата песна од Балашевиќ

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.