Топ Новости >

Избрани композициите за Фолк Фест 2018

  • Понеделник, Мар 19 2018


Врз основа на Mеѓународниот конкурс за избор на композиции за 33-то издание на фестивалот на новосоздадени македонски песни “Фолк Фест – Валандово 2018”, програмскиот совет на фестивалот по извршената селекција ги одбра следниве композиции:


Од Општина Валандово која е организатор на настанот објавуваат дека сите детали околу новото издание на “Фолк Фест” Валандово, ќе бидат соопштени наскоро на прес конференција.

Пред 2 години фестивалот принудно беше одложен поради потегот на Здружението за заштита на авторски музички права кое тогаш даде забрана за изведба на песни од македонски автори, па фестивалот не можеше директно да се пренесува на телевизија како секоја година. По пауза од една година, минатата 2017 фестивалот повторно се одржа, но овојпат без високиот награден фонд од 20 000 евра што го воведе Министерството за култура од претходниот владин состав, како спонзорство со образложение за обновувањето и осовременувањето на фестивалот.

За оваа година се’ уште нема најава колку ќе чинат паричните награди кои ќе се поделат на најновото издание на Фолк Фест Валандово.

 


Почина светски познатиот DJ Avicii

Светски познатиот DJ Avicii, еден он светските имиња на денс музиката, пронајден мртов во Оман

Повеќе

Втора преобразба на оскаровката Шарлиз Терон

Холивудската убавица се здебелила 20 килограми и е препознатлива, но чувствува депресија од изгледот и новата филмска улога

Повеќе

Викторија Бекам критикувана за роденденска торта

Бившата Спаксица доживеала осуда од јавноста за овошната торта со која го прославила својот 44-ти роденден

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Хрватска

Македонскиот гитарист Влатко стефановски ја воодушеви хрватската публика во преполната сала „Ватрослав Лисински“ во Загреб

Повеќе

Импозантно отварање на Д Фестивал со настап на Пол Ван Дајк

Тридневниот музички фестивал во Дојран од 6-ти до 8-ти јули започнува со светскиот ДЈ на електронска музика Paul Van Dyk

Повеќе

Џамбо Агушев на улицата на славните во Холивуд

ВИДЕО: Снимен нов спот „Let's Go to Hollywood“ со трубачкиот оркестар Агушеви

Повеќе

Избрани композициите за Фолк Фест 2018

19 композиции за годинашното издание на валандовскиот фолклорен фестивал 2018

Повеќе

Бред Пит и Леонардо ДиКаприо во најновиот филм на Тарантино

Квентин Тарантино ги здружи Бред и ДиКаприо во новиот филм за убиствата на кланот Менсон во филмската приказна „Си беше еднаш во Холивуд“

Повеќе

Претставена нашата песна за Евросонг 2018

Преку видео спот претставена нашата песна за Евровизија 2018

Повеќе

Доделени оскарите

„Обликот на водата“ го доби оскарот за најдобар филм на 90-тите доделувања на наградите Оскар

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.