Топ Новости >


Најголемото животно во афричкиот и азискиот континент - слонот го знаеме дека има долга меморија, но не и дека има таква интелигенција да стане уметник.
Доказ е ова видео, кое ако го догледате до крај ќе се изненадите од умешноста на слонот да нацрта припадник на својот вид и дрво со срциња. Е за срцињата сигурно се погрижиле инструкторите, да нацртат цвекиња кои повеќе личат на срциња.

Навистина неверојатно. Прашање е само колку слоновите уживаат во овој потег, зошто видно е дека размислуваат за секој следен потег со извонредна прецизност, а сето тоа публиката го набљудува и региструра како несекојдневно доживување следејќи го внимателно нивниот процес на творење.

Видеото е објавено од „This is Real“ и има намера да ни ја покаже интелигенцијата на слоновите, но не и заднината на овој труд кој значи многу тренинзи со физичка принуда, тортура и изолација, ште е полемика на близу милионските коментари што ги има видеото со 101 милион прегледи низ светот.

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.