Топ Новости >

13-годишник слободната енергија ја претвара во електрична

  • Понеделник, Авг 22 2016


Максвел Логан (Maxwell Loughan), физичар, пронаоѓач, претприемач, имасамо 13, но веќе е на добар пат да го направи светот подобро место за живеење.

Има иновирано доста уреди во работилницата од својот дом, но меѓу сите кои досега ги иновирал, најголемо внимание привлече неговата енергетска направа која ја црпи магнетна енергија од сè околу нас и се претвора во електрична енергија. Пронајдокот е направен од конзерва кафе, лажица и малку жица, и сето тоа го чинело само 15 долари.

На прашањето дали верува дека може да се реши енергетската криза во светот, Макс одговара дека тој веќе го решил главниот проблем и дека неговиот пронајдок сега треба само да допре до луѓето. Единствено што е потребно е поддршка.

"Низ историјата, луѓето како мене ги прогонувале, убивале (заради религиозни и општествени предрасуди) и им правеле ужасни нешта. Ако добијам поддршка од голем број на луѓе, мислам дека мене тоа нема да ми се случи, бидејќи во денешно време ние сме сепак доволно цивилизирани."

Најголемиот узор на ова неверојатна момче му е Никола Тесла, а главна цел му е да го направи светот подобро место за живеење. 

Дум Павле, дум

Нова циркузијада во квизот на Драган Вучиќ

Повеќе

Видео: 80 години љубов

Двојата од Бруклин, (Њујорк-САД) се 80 години во брак и се' уште вљубени 

Повеќе

Се сеќавате ли на плочка - кривулица

Би заиграле ли плочка - кривулица доколку ја видите на тротоар?

Повеќе

Јапонски воз со 350 км на час

ВИДЕО: Каква брзина, каков баланс и амортизација на движењата

Повеќе

Вселената влијае на ДНК структурата кај човекот

Неочекувани промени во ДНК стриктурата по едногодишен престој во Вселената констатирани кај американски космонаут

Повеќе

Почина физичарот Стивен Хокинг

Рано утрово на 76 годишна возраст почина еден од најголемите светски умови

Повеќе

Продиџи на акустична гитара

Италијански виртуаоз на гитара свири хитови на „The Prodigy“

Повеќе

Кои се најчестите презимиња во словенските земји

Мапа со најчесто употребувани презимиња во европските земји, со акцент на зачестеноста и сличноста во словенските земји

Повеќе

Десет години истата клупа

Украински фотограф низ неговиот прозорец ја сликал истата клупа десет години

Повеќе

Цивилизирани кралеви на џунглата

ВИДЕО: Лавови одомаќинети на патот

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.