Топ Новости >

Ќе сретне ли човештвото вонземјани

  • Петок, Окт 14 2016


Брајан Кокс е познат британски физичар. Според него, луѓето никогаш нема да се сретнат со вонземјаните затоа што се веќе уништени од преголемиот технолошки напредок, а истото ја чека и нашата цивилизација.

Оваа теорија прв пат ја изнесува физичарот Енрико Ферми во 1950 година, кој учествувал во изградбата на првиот нуклеарен реактор. Неговото прашање познато како „Фермиев парадокс“, гласи: „Ако било кој облик на живот со ракетна технологија можел да ја колонизира галаксијата за неколку милиони години, зошто уште немаме докази за тоа?“

Кокс одговара на „Фермиевиот парадокс“: „Не е можен опстанок на свет што има моќ за самоуништување.“

Тој додава дека напредокот на науката и технологијата многу брзо го надминува развојот на институциите кои би требало да ја имаат контролата, а тоа ја доведува до самоуништување таа цивилизација. Можеби токму ова ќе ни се случи и нам.

Извор: Факултети


Дум Павле, дум

Нова циркузијада во квизот на Драган Вучиќ

Повеќе

Видео: 80 години љубов

Двојата од Бруклин, (Њујорк-САД) се 80 години во брак и се' уште вљубени 

Повеќе

Се сеќавате ли на плочка - кривулица

Би заиграле ли плочка - кривулица доколку ја видите на тротоар?

Повеќе

Јапонски воз со 350 км на час

ВИДЕО: Каква брзина, каков баланс и амортизација на движењата

Повеќе

Вселената влијае на ДНК структурата кај човекот

Неочекувани промени во ДНК стриктурата по едногодишен престој во Вселената констатирани кај американски космонаут

Повеќе

Почина физичарот Стивен Хокинг

Рано утрово на 76 годишна возраст почина еден од најголемите светски умови

Повеќе

Продиџи на акустична гитара

Италијански виртуаоз на гитара свири хитови на „The Prodigy“

Повеќе

Кои се најчестите презимиња во словенските земји

Мапа со најчесто употребувани презимиња во европските земји, со акцент на зачестеноста и сличноста во словенските земји

Повеќе

Десет години истата клупа

Украински фотограф низ неговиот прозорец ја сликал истата клупа десет години

Повеќе

Цивилизирани кралеви на џунглата

ВИДЕО: Лавови одомаќинети на патот

Повеќе

 

 

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.