Топ Новости >

Руски сателит колку векна леб

  • Четврток, Јул 06 2017


Мајак е сателит не поголем од векна леб, но кога ќе ја достигне одредената орбита ќе се отвори огромен рефлектор во облик на пирамида.

Рускиот сателит што ќе биде лансиран наскоро би можел да стане еден од најсветлите објекти на ноќното небо, пренесува indy100.

Мајак е проект создаден од Московскиот државен универзитет за машинско инженерство и беше финансиран од руската веб-страница „Boomstarter“, каде што собра 30.000 долари.

За две недели ќе биде лансиран во атмосферата од космодромот Бајконур во Казахстан.

По лансирањето, тој ќе биде прилично мал, не поголем од векна леб. Не звучи многу импресивно, нели?

Но, откако ќе ја достигне целосно орбитата на височина од околу 370 километри, ќе се отвори огромен рефлектор во облик на пирамида која ќе ја одбива светлина кон Земјата. Сега звучи малку поимпресивно.

 

Мајак ќе го постигне ова благодарение на рефлектор од 16 квадратни метри, направен од тенок материјал по име Милар. Мисијата исто така има за цел да тестира како да се сопрат сателитите во орбитата и да се деорбитираат.

Според веб-сајтот на Мајак, целта на проектот е:
"Популаризација на астронаутиката и вселенското истражување во Русија, и да ја зголеми привлечноста на науката и технолошката едукација меѓу младите".

Повеќе за темава на ПлусИнфо


Дум Павле, дум

Нова циркузијада во квизот на Драган Вучиќ

Повеќе

Видео: 80 години љубов

Двојата од Бруклин, (Њујорк-САД) се 80 години во брак и се' уште вљубени 

Повеќе

Се сеќавате ли на плочка - кривулица

Би заиграле ли плочка - кривулица доколку ја видите на тротоар?

Повеќе

Јапонски воз со 350 км на час

ВИДЕО: Каква брзина, каков баланс и амортизација на движењата

Повеќе

Вселената влијае на ДНК структурата кај човекот

Неочекувани промени во ДНК стриктурата по едногодишен престој во Вселената констатирани кај американски космонаут

Повеќе

Почина физичарот Стивен Хокинг

Рано утрово на 76 годишна возраст почина еден од најголемите светски умови

Повеќе

Продиџи на акустична гитара

Италијански виртуаоз на гитара свири хитови на „The Prodigy“

Повеќе

Кои се најчестите презимиња во словенските земји

Мапа со најчесто употребувани презимиња во европските земји, со акцент на зачестеноста и сличноста во словенските земји

Повеќе

Десет години истата клупа

Украински фотограф низ неговиот прозорец ја сликал истата клупа десет години

Повеќе

Цивилизирани кралеви на џунглата

ВИДЕО: Лавови одомаќинети на патот

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.