Топ Новости >

Пешачки премин на кој задолжително ќе закочите

  • Четврток, Окт 26 2017


Три димензионалниот пешаки премин создава илузија дека ќе се судрите со бетонски зебри и секако ќе кочите како луди

Несекојдневната иновација се наоѓа во еден мал град во Исланд, Исафјордур (Ísafjörður), каде развојот на безбедноста на патиштата зема голем замав. Најновото нешто е нацртаниот пешачки премин кој создава оптичка илузија, бидејќи изгледа како да е 3D, и нема да се најде јунак кој нема да закочи како што треба со автомобилот за да поминат пешаците.

Не само што иновативниот дизајн им дава на пешаците чувство како да чекорат во воздухот, туку им го привлекува вниманието и на возачите кои задолжително подзакочуваат откако ќе ја видат лебдечката зебра пред нив…Се сеќавате ли на плочка - кривулица

Би заиграле ли плочка - кривулица доколку ја видите на тротоар?

Повеќе

Јапонски воз со 350 км на час

ВИДЕО: Каква брзина, каков баланс и амортизација на движењата

Повеќе

Вселената влијае на ДНК структурата кај човекот

Неочекувани промени во ДНК стриктурата по едногодишен престој во Вселената констатирани кај американски космонаут

Повеќе

Почина физичарот Стивен Хокинг

Рано утрово на 76 годишна возраст почина еден од најголемите светски умови

Повеќе

Продиџи на акустична гитара

Италијански виртуаоз на гитара свири хитови на „The Prodigy“

Повеќе

Кои се најчестите презимиња во словенските земји

Мапа со најчесто употребувани презимиња во европските земји, со акцент на зачестеноста и сличноста во словенските земји

Повеќе

Десет години истата клупа

Украински фотограф низ неговиот прозорец ја сликал истата клупа десет години

Повеќе

Цивилизирани кралеви на џунглата

ВИДЕО: Лавови одомаќинети на патот

Повеќе

Дали секоја Нова година Ви е иста?

Фото сесија на четворица другари од нивните заеднички прослави на Новата Година

Повеќе

Астрономски календар за 2018

Какви астрономски појави најавуваат научниците за следната 2018 година?

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.