Топ Новости >

Арсенот - крал на отровите, отров за кралевите

  • Петок, Авг 18 2017


Најновиот проект на Граѓанската иницијатива АРСЕНА е реализацијата на видео анимација „Арсенот - крал меќу отровите, отров за кралевите“. Видео приказната потсетува на на кралските навики во дамнешно време своите ривали наместо на бојното поле да ги победуваат со отровот - арсен. Чуле за отровната вода „Арсена“ и побарале спас од војна со користењето на таквата вода против својот противник.

Приказна која е фикција за навиките на едно време, но и потсетување за се'уште присутниот проблем со отровниот арсен кој тече низ чешмите во гевгелиските домаќинства, а никој досега не го спречил, ниту навестил заштитни здравствени мерки за граѓаните.

Приказна за големи и мали.
Зошто, арсенот е отров кој подеднакво труе и големи и мали.

Повеќе од видеото:

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.