Топ Новости >

Поцков со решенија за арсенот

  • Сабота, Дек 30 2017


Градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков во интервју за ТВ „Вис“ открива дека проблемот со арсенот ќе биде решен во Гевгелија со два засебни проекта. Првиот е изградбата на нов водоснабдителен систем со копање нови бунари кај Вардар, а вториот е набавка на деарсенификатори за водата од бунарите кај Моин кои со години покажуваат високо ниво на концентрација на овој отровен металоид во гевгелиската вода.

Учесници во финансирањето на овие проекти се Светската Банка, Европската Унија преку програмата за рурален развој, Министерството за транспорт и врски и Општина Гевгелија, која минатата година донесе одлука за кредитно задолжување за реализација на проектот за нови бунари за обезбедување чиста вода за пиење за Гевгелија и населените места.
Годинава на самиот старт од својот мандат градоначалникот Поцков обезбеди грант од Владата на Сојузна Република Германија преку KFW Банката, од дополнителни 2,5 милиони евра кои ќе бидат искористени за подобрување на водоснабдувањето во општината и за други потребни комунални зафати.

Видеото со одговор за прашањето за решенијата за арсенот е исечок од интервју на градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков за ТВ ВИС дадено на 15.12.2017 година.

 Фчерашни со урнебесно видео

Фчерашни есклузивно ни покажуваат што се случуваше во Собранието на РМ

Повеќе

Иванов го крши уставот

Владо Поповски на 360 степени: Џафери направи грешка во чекори, но целата одговорноста е кај Иванов кој го крши Уставот

Повеќе

Трка на мирот во Гевгелија

Гевгелиски ученици го понесоа Факелот на мирот 

Повеќе

Севернокорејско навивање

Во стилот „Слетови“ и синхронизирани движења, цела една трибина со севернокорејски девојчиња пее и воедначено навива во поддршка на своите спортски претставници

Повеќе

Песна за прокиснатите градби од СК-2014

Нова песна на „Фчерашни новости“ Киснам во архив

Повеќе

Пазарот во Гевгелија функционира нелегално

Без примопредавање од инвеститорот и без изведба на сите проектни зафати пазарот е пуштен во употреба, што е на штета на инвеститорот, Општина Гевгелија

Повеќе

Репортажа на 360 степени за Гевгелија

Видео репортажа од Гевгелија на „360 степени“ со наслов „Нема лоши народи туку лоши политики“

Повеќе

Среќа во несреќа

Необични несреќи кои завршуваат без повредени 

Повеќе

Када дрон

Голем дрон направен од стара када кој може да пренесе човек 

Повеќе

Поцков со решенија за арсенот

Се гради нов проект за водоснабдување и ќе се набават деарсенификатори за бунарите кај Моин

Повеќе
 


 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.