Топ Новости >


Гевгелиски ученици го понесоа Факелот на мирот со денешното доаѓање на меѓународниот тим на атлетичари кои ја изведуваат „Трката на мирот“ низ светот, во нашиот град Гевгелија.

Меѓународната трка на мирот е настан кој датира од 1987 година и секоја втора година поминува низ европските земји. Годинава треба да помине рута од 24.000 километри низ 49 европски земји.

По Бугарија и Грција, Гевгелија е првиот град од Македонија кој ја пречека Трката на мирот на патот низ нашата држава.  

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.